Kamu hizmeti sunan belediyecilik anlayışının günümüzde ki en önemli temsilcilerinden biri haline gelmeye çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şirketleşmiş ve kar sağlamaya çalışan belediyelerden olmamaya çalışıyor. Çok yönlü kamu hizmeti sunmak konusunda hayli büyük başarılara imza atan belediye, son olarak Sanat Durakları Projesiyle İzmirlilerden büyük takdir topladı.

Günlük yaşamın kaotik durumu ve neredeyse dinlenmeye ve yemek yemeye bile vakit bulamadığımız dinamizmi, sanat ve sanata dair her şeyden de uzaklaşmamıza neden oluyor. Bu durumun farkındalığında, İzmir Büyükşehir Belediyesi oluşturduğu sanat duraklarıyla, İzmirlileri ücretsiz sanatla buluşturuyor. Toplu taşıma araçlarında geçirilen uzun sürelerin, sanatla iç içe olmasını ve en verimli şekilde değerlendirilmesini sağlamayı hedefleyen proje, halktan çok büyük ilgi ve takdir topladı.

İzmir Sanat Durakları Hangileri

Gelen tepkilerin olumlu olması, projeye hız verilmesine ve kısa süre içerisinde yeni sanat duraklarının da oluşturulmasına yoğun çaba gösteriliyor. Akıllı şehir sistemlerinin en verimli kullanımlarından bir örnek olan sanat durakları, şu anda, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Karşıyaka Vapur İskelesi, Konak Vapur İskelesi, Bornova Metro İstasyonu, İzmir Sanat Merkezi Bahçesi, Eşrefpaşa Hastanesi, Konak Metro İstasyonu, Bostanlı Vapur İskelesi, Üçkuyular Metro İstasyonu ve Yasemin Kafe olareak hizmet veriyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Sanat Durakları Projesi Nedir?

İzmirim Karta sahip tüm vatandaşlar, sanat duraklarından toplu taşıma sistemlerini kullanmak istediğinde, kartını okutarak ücretsiz bir şekilde kısa öyküler ve şiirleri ücretsiz olarak alabiliyorlar. Aldıkları edebi eserleri, yolculukları sırasında okuyarak, bu vaktin değerlendirilmesini de sağlıyorlar.
İZELMAN A.Ş. ile Kültür Sanat dairesi başkanlığı tarafından düzenlenen Sanat Durağı Kısa Öykü yarışmasında dereceye girmiş yüzlerce eser, Sait Faik Abasıyanık, Orhan Veli kanık gibi edebiyatımızın en önemli isimlerinin eserleri, ücretsiz olarak ulaşılabilen eserler arasında yer alıyor.

İzmir Sanat Durakları projesinin tanıtımını Başkan Tunç Soyer Konak ile Karşıyaka arasında yaptığı vapur yolculuğuyla gerçekleştirdi. Orhan Veli Kanık’ ın bir eserini ve Aylin Aktaş’ ın kısa öyküsünü ücretsiz alan Başkan Soyer, İzmirim kartını okutmayı ihmal etmedi. Yolculuk sırasında bu eserleri okuyan Başkan Soyer, sanat duraklarının sürekli yaygınlaştırılacağını ve çok daha geniş edebi eserlerin İzmirlilere sunulacağını söyledi.