İzmir Büyükşehir Belediyesi’ nin, belediyecilik yaklaşımı bugüne kadar rastlanmayan türden çeşitli hizmetlerin sunulmasına neden oluyor. Belediyelerin sunması gereken kamu hizmetleri arasında, eğitim, sanat ve kültürün de ön planda olması gerektiğini hatırlatan yeni bir uygulama, İzmirliler tarafından da çok beğenildi. Şehrin şimdilik belirli merkezlerine yerleştirilen sanat durakları, gündelik yaşamın kargaşası içerisinde sanata yeterince yer vermeyen halkın, sanata kolayca ulaşabilmelerini sağlayan bir sonuca neden oluyor.

Sanat duraklarından toplu taşıma araçlarına binen vatandaşlar, İzmirkart okutarak, yüzlerce önemli eseri ücretsiz şekilde alabiliyor. Yolculuklar sırasında bu eserleri okuyabilen İzmirliler, bu sayede yolculuk sırasında geçen boş vaktide sanatla değerlendiriyor.

İzmir Sanat Durakları Hangileri

İzmir’de sanat durakları, yaygınlaştırılıncaya kadar şimdilik şu şekilde; Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Karşıyaka Vapur İskelesi, Konak Vapur İskelesi, Bornova Metro İstasyonu, İzmir Sanat Merkezi Bahçesi, Eşrefpaşa Hastanesi, Konak Metro İstasyonu, Bostanlı Vapur İskelesi, Üçkuyular Metro İstasyonu ve Yasemin Kafe’de. Vatandaşlar tarafından da çok beğenilen uygulamada İZELMAN A.Ş. ile Kültür Sanat dairesi başkanlığı tarafından düzenlenen Sanat Durağı Kısa Öykü yarışmasında dereceye girmiş, yüzlerce eserde yer alıyor.

Vatandaşlar tarafından ücretsiz ulaşılan eserler arasında Sait Faik Abasıyanık, Orhan Veli kanık gibi edebiyatımızın en güçlü kalemlerinin eserleri de bulunuyor. Okuma alışkanlığının kazandırılması ve yaygınlaştırılması adına da, belediyelerin nasıl özel hizmetler sunulabileceğinin bir göstergesi olan sanat durakları, kısa süre içerisinde yaygınlaştırılacak.

Sanat Durakları Yaygınlaşacak

Sanat durakları için pilot olarak seçilen ilk duraklar, vatandaşların gösterdiği yoğun ilgiyle karşılandı. Kısa süre içerisinde şehir genelinde çok sayıda sanat durağı faaliyete geçirilecek. Gündelik yaşamın oluşturduğu kaos, büyükşehrin genel stresi gibi olumsuzluklar, vatandaşların okumasına ve çok değerli sanatlardan uzak kalmasına neden oluyor. Kamu hizmetinin ne olduğu konusunda öncü bir yaklaşım sergileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından önemle ele alınan sanat duraklarını faaliyete geçirdi. Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak İskelesinden bindiği Metin Oktay vapuruyla, Karşıyaka iskelesine geçiş yaptı. Bir sanat durağı olan Konak iskelesinden Orhan Veli Kanık’ a ait “ karşı “ şiiri ile Aylin Aktaş’ a ait “ Telefondaki ses” kısa öyküsünü alan Tunç Soyer, bunları okuyarak yolculuğunu tamamladı.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!