İzmir toplu taşıma sisteminde, kamu hizmeti anlayışının sağlam bir biçimde takip edilmesi yaklaşımına sahip bir belediyecilik anlayışı sürdürüyor. Bu kapsamda, yılbaşından bu yana yaşanan hayat pahalılığının kaçınılmaz kıldığı toplu taşıma zamlarını da, olabilecek en alt düzeyde gerçekleştirmişti. ESHOT tüm toplu taşıma araçları için geçerli olmak üzere, öğrenci ve öğretmenler içinde çok özel fırsatlar sunuyor. Şehirde şu anda tam bilet ücreti 7,10 lirayken, öğretmen ve indirimli hak sahipleri 6.11 TL ve öğrencilerse 2.40 TL olarak ödeme yapıyor. Ancak öğretmen ve öğrenciler için değişmeyen özel bir avantajda aktarmalardan sağlanıyor. Öğrenci ve öğretmenler ilk binişten sonra, 120 dakika içerisinde 2 ve 3. aktarma yaptıklarında, herhangi bir ücret ödemiyorlar.

Öğrenciler Ve Öğretmenler İçin Aktarma Ücretsiz

İzmirimkart, İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma sistemi geçiş kartı olarak kullanılıyor. Öğrenciler ve indirimli sınıfta yer alan öğretmenler, ilk binişlerinden sonraki 120 dakika içerisinde, aktarma yaparak toplu taşıma kullandıklarında, 2. Ve 3. Binişleri için herhangi bir ücret ödemiyorlar. Özellikle öğrenciler için özel bir avantaj oluşturan kampanyadan, İzmirliler çok memnun.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Ücretsiz Toplu Taşıma Hakkı Devam Ediyor

Yaşanan hayat pahalılığı, akaryakıt başta olmak üzere, toplu taşıma için gerekli birçok üründe fiyat artışları oluşmasına neden oldu. Bu durum kaçınılmaz bir şekilde toplu taşıma sistemlerinde de fiyat artışı yapılmasına neden oldu. Bununla birlikte özellikle ücretsiz olarak toplu taşıma hakkı bulunan kesimlerin, oluşturduğu ek maliyetler de tartışma konusu olmaya başladı. İzmir’ de hali hazırda Posta Dağıtıcısı Kartı, 65 Yaş Kartı, TÜİK Kartı, Basın Kartı, Şehit Ailesi Kartı, Gazi Kartı, Engelli Kartı, Engelli Refakatçi Kartı sahipleri ile Emniyet Hizmetleri Sınıfı,  Er ve Erbaşlar,  Sahil Güvenlik ve Jandarma ile sağlık personeli de toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz faydalanıyor.

Belediyeden yapılan açıklamalar, ücretsiz olarak taşınan bu hak sahiplerinin, haklarının korunduğu ve uygulamanın devamı için her türlü önlemin alındığı bildirildi. Belediyenin Sosyal Belediyecilik anlayışından ödün vermeden, kamu için yararlı olan her konuda faaliyetlerine devam edeceği belirtildi. Öğrenciler ve öğretmenlerin aktarmalarının ücretsiz olmasıyla, ücretsiz olarak toplu taşımayı kullanan kişilerin haklarının devam edeceğinin altı çizildi.