Dini bayramlarda belediyelerin sunduğu toplu taşıma hizmetlerinin ücretsiz sunulması uygulaması, milli bayramları da kapsayacak şekilde sürdürülüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre önümüzdeki Kurban Bayramı günleri olan 9,10,11 ve 12 Temmuz günlerinde, İzmirim kart sahibi herkes İZBAN tarafından sunulan toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz faydalanacak.

Bunun yanında hemen ardından gelen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü içinde, 15 Temmuz tarihi için geçerli olacak şekilde İZBAN ücretsiz taşıma gerçekleştirecek. Böylece 9 günlük uzun ve birleştirilen bayram tatilinin 5 gününde toplu taşıma ücretsiz olarak gerçekleştirilmiş olacak. İzmir içerisinde hizmet sunan İZBAN’ dan ücretsiz faydalanmak için, İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma geçiş sistemi kartı izmirim kartına sahip olmanız gerekiyor.

İZBAN 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü İçinde Ücretsiz

Belediyelerin dini bayramlar sırasında toplu taşıma hizmetlerini ücretsiz olarak sunmaya başlaması, 90’ lı yılların başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu ilk yıl başlatılan bir uygulamaydı. Zaman içerisinde önce diğer büyükşehir belediyelerine ve sonra belediyelere örnek olan uygulama süratle yaygınlaşmıştı.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Yine zaman içerisinde uygulamanın vatandaşlarda oluşturduğu memnuniyet ve geri dönüşüm yüksekliği, dini bayramlarla birlikte milli bayramlarda da ücretsiz toplu taşıma yapılması uygulamasının başlamasına neden oldu. İstanbul ve Ankara belediyeleri, bu konuda örnek teşkil eden çalışmalar gerçekleştirdi.

İzmir’de Toplu Taşıma Ücretsiz Olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İzmir’ de de İZBAN’ ın sunduğu toplu taşıma ücretlerinin hem Kurban bayramı boyunca ve hemen sonrasında ki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ nde ücretsiz olarak taşıma yapılacağını duyurdu. İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyeleri, konuyla ilgili zaten daha önce açıklama yapmıştı.

Tatiller sırasında toplu taşıma sistemlerinin kullanım yoğunluğu da her yıl giderek artıyor. Bu durum aynı zamanda belediyeler için ciddi bir yük oluşturuyor. Buna karşın geleneksel hale gelmiş bir uygulama olan ücretsiz toplu taşıma, giderek daha fazla yaygınlaşmaya devam ediyor. Dini bayramlardan sonra, şimdi de milli bayramlarda da ücretsiz taşıma uygulaması gelenekselleşmeye başladı.