Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Modern dünyanın en büyük yeniliği olan internet, hayatımızı birçok açıdan kolaylaştıran ve bilgiye ulaşma anlamında büyük kolaylıklar sağlayan bir mecra. Dünyanın her yerinden kullanıcılar, internet üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarla dünyanın diğer noktalarına ulaşabiliyorlar. Fakat internet paylaşımları ve üretimleri de elbette belli bir hukuki prosedüre tabi olarak yapılabiliyor. Özellikle telif konusu internette oldukça önemli bir konu. Öyle ki, telif yüzünden birçok kullanıcının başı erde girebiliyor. Son olarak Japonya'da yaşanan bir olayda internete izinsiz bir şekilde film özeti yükleyen iki kişiye, tam 500 milyon yen, yani 3,6 milyon dolar tutarında bir tazminat ödeme cezası verildi. İşte haberin detayları!

Japonya'da Rekor Ceza

Japonya'nın Tokyo Bölge Mahkemesinde, video paylaşım sitelerine internet üzerinden izinsiz bir şekilde film özeti yükleyen iki kişiye, 13 film şirketi için toplamda 500 milyon yen, yani 3,6 milyon dolar tazminat ödeme cezası çıktı. Söz konusu film özetleriniz izinsiz bir şekilde internete yükleyen iki kişinin 20'li yaşlarda olduğu biliniyor. Japonya'da bulunan Shochiku, Toho ve Toei gibi video üretim şirketlerinin davacı olarak bulundukları duruşmada, iki kişinin film özetlerini 'yetkisiz ve izinsiz şekilde' internete yüklendikleri konusunda hüküm verildi. Tokyo Bölge Mahkemesi, şirketlerin talep etmiş oldukları tazminat talebinin tamamını kabul etti. 20'li yaşlardaki genç davalılar ise sonuç olarak 13 film şirketine karşı toplamda 500 milyon yen (3,6 milyon dolar) tazminat ödemeye mahkum edildi.

Gelir de Elde Ettiler

İnternet üzerinden yapılan paylaşımların izin ve telif haklarının olmaması konusunda son zamanlarda oldukça sıkı denetimler ve tedbirler alınmaya başlamış durumda. Hemen her ülke yasasında buna ilişkin özel hükümler ve kanunlar her geçen gün yenileniyor ve yeniden düzenleniyor. Son olarak bu konuya ilişkin Japonya'dan gelen bir yargı kararı ise duyan herkesi şaşırttı. Japonya'nın Tokyo Bölge Mahkemesi'nde alınan bir karar sonucunda 20'li yaşlarda iki davalı internete yüklemiş oldukları film özetleri için oldukça yüksek bir ceza aldılar. Davalılar, internete yüklemiş oldukları film özetleri yüzünden tam 500 milyon yen tazminat cezasına çarptırıldılar. Bununla birlikte davalılar, bu film özetleri üzerinden en az 7 milyon yen de reklam geliri elde ettiler.