Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan pişi belki de hamur işlerimiz arasında en geleneksel ve en çok bilinenidir. Yöreden yöreye ufak farklılıkları olsa da herkesin bildiği ortak bir tat olan pişi halen daha sofralarımızı şenlendiriyor. Peki ama pratik bir şekilde o klasik anne lezzetimiz olan pişinin yapımı nasıldır? İşte sizler için kabartma tozu ile yapabileceğiniz kolay ve pratik bir pişi tarifi!

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Kabartma Tozu İle Pişi İçin Gerekli Malzemeler

Kabartma tozu ile uygulayabileceğiniz pişi tarifi için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 çay bardağı süt
  • 2 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tutam ince ince doğranmış maydanoz
  • Yarım su bardağı rendelenmiş beyaz peynir
  • Yarım su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • 1 paket kabartma tozu
  • 3 su bardağı un

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi pişimizin yapım aşamalarına.

Pişi Tarifi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle derin bir karıştırma kabına 2 adet yumurtamızı kıralım. Üzerine süt, toz şeker ve 1 çay kaşığı da tuzumuzu ekleyelim. Ardından tüm bu malzemeleri tel çırpıcı yardımıyla iyice çırpalım. Sonra yeterince çırpmış olduğumuz karışımın üzerine yarım su bardağı rendelenmiş kaşar ve beyaz peynirle birlikte ince ince kıymış olduğumuz maydanozları ilave edelim. Akabinde 1 paket kabartma tozumuzu da döktükten sonra üzerine daha önceden ayarlamış olduğumuz 3 su bardağı unu azar azar ekleyelim. Ama bu aşamada unu bir anda koymamaya gayret etmeliyiz. Yoğurma işlemine devam ederken unu da yavaş yavaş eklemeliyiz. Bu işlemin sonunda ise ele yapışmayan kıvamda bir hamur elde etmemiz gerekiyor.

Tüm bu işlemlerin akabinde ele yapışmayan hamurumuzu elde ettikten sonra tezgahımızın üzerine hafifçe un serpelim. Yoğurmuş olduğumuz hamuru alarak unlu tezgahımıza koyalım. Bir merdane yardımıyla çok fazla kalın olmayacak şekilde hamurumuzu açalım ve bir su bardağı yardımıyla yuvarlak şekiller keselim. Diğer yandan kızartma tavamıza yeteri miktarda sıvı yağ koyarak kızdıralım. Yağımız yeterince kızdıktan sonra hamurlarımızı içine atalım ve önlü arkalı olacak şekilde kızartalım. Ancak kızartma esnasında ocağımızın çok yüksek ateşte olmamasına dikkat edelim. Kızartma işlemini orta ateşte yapmalıyız.

Afiyet olsun!