Kadın işverenlerin ve çalışanların Türkiye ekonomisinde daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla, çok çeşitli destek programları çeşitli kurumlar aracılığıyla sunuluyor. Avrupa Birliği ile Türkiye Devleti arasında yapılan bir anlaşmayla sağlanan Women Up- TR AB İşbirliği programı, yakın bir gelecekte tüm ülkeyi kapsayacak bir program olarak şu anda 7 pilot ilde devam ediyor. Projede kadın işverenlerle, kadın kayıtlı istihdamın buluşması sağlanıyor. Kayıtlı işsiz olan kadın istihdamının, kadın işverenlerin yanında çalışmasını sağlayacak olan sistemde, aynı zamanda kadın işverenlerin iş kurmalarına destek vermek de hedefleniyor. Programda kadın kayıtlı işsizlerin, kadın işverenlerin yanında çalışması durumunda, 20 ay boyunca asgari ücret karşılığı destek sağlanıyor.

Women-Up TR AB İşbirliği Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Kadın işverenlerin en yoğun olduğu illerin belirlenmesiyle başlatılan projede ile seçimleri buna göre yapılmış. Buna göre kadın işveren sayısının en fazla olduğu iller olan İstanbul, Aydın, Denizli, Şanlıurfa, Ankara, Kahramanmaraş, Samsun şehirlerinde, program uygulanıyor. Programda bu şehirlerde bulunan 4.000 kadın işverenin işletmesinde, kayıtlı kadın işsiz personellerden 4.000 tanesinin çalıştırılması planlanmış durumda. 4.000 kayıtlı istihdamın, 20 ay boyunca net asgari ücret karşılığı ödemesi, proje kapsamında hibe olarak gerçekleştiriliyor. Proje Türkiye ile birlikte, Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da destekleniyor.

Women-Up Kayıtlı Kadın İstihdamının desteklenmesi Projesi Özellikleri

Proje işsiz olarak kayıt altında olan kadınların, yine kadın işverenlerin yanında çalışmasını sağlamak, böylece kadınların ekonomide daha güçlü bir şekilde yer edinmesini sağlamayı hedefliyor. Kayıtlı kadın işsiz sayısının düşürülmesinin yanında, başarıya kavuşan işletmelerde daha fazla kadının çalışmasının önünü açıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Şimdilik en fazla kadın işverenin bulunduğu 7 şehirde başlatılan uygulama, yakın bir gelecekte alınan sonuçlara göre, Türkiye genelinde de uygulanacak.  Kadın işletme sahiplerinin artmasına da katkıda bulunacak olan proje, yeni kurulan işyerlerinde çalışacak en az bir personelin 20 ay boyunca masraflarının desteklenmesini sağlıyor. Bu sayede yeni kurulan işletmelerin, işletme maliyetlerinin düşürülmesi de sağlanmış oluyor. Her açıdan kadınların ekonomide daha etkin ve daha fazla yer almasını sağlayan önemli bir proje olarak sürüyor.