Kadınların iş yaşamındaki oranının artması, ekonomik sistemde ve toplumsal yaşam açısından eşsiz avantajlar oluşturan bir durumdur. Özellikle iş yaşamı, ticaret, ekonomi ve finans alanlarında kadın oranının yeterli olmaması, kadın girişimcilerin özel bir şekilde desteklenmesini gerektiriyor. Devletler ve devletler üstü kuruluşlar yoluyla da bu yaklaşımın sürdürebilirliği sağlanmaya çalışılıyor. Ülkemizin kadın girişimciler için, çeşitli kurumlar aracılığıyla sağladığı çeşitli destekler bulunuyor. Bunların yanında Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti arasında sağlanan anlaşma yoluyla da Women Up Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ de yeni bir fırsat sağlıyor.

Women Up Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Nedir?

Proje çerçevesinde var olan kadın girişimcilerin hayat verdiği özel sektör unsurlarına, işsiz olarak kayıtlı kadın istihdamının yerleştirilmesi ve katma değer sağlaması hedefleniyor. Bu sebeple başlangıçta ilk 20 ay boyunca istihdam edilen kadınların net asgari ücret ödemeleri destek olarak veriliyor.  Kadın girişimcilerin yoğun olduğu şehirlerden başlayarak uygulanan projede, kayıtlı kadın istihdamının, bu işletmelerde çalışması sağlanıyor. Dolayısıyla çeşitli meslekler hakkında deneyim elde etmeleri avantajı ortaya çıkarken, aynı zamanda işletmelerde oluşturabilecekler katma değerlerinde netleşmesi sağlanıyor. Dolayısıyla oluşan katma değerler, işletmeler açısından olumlu etkilere neden olduğunda, kalıcı olarak çalışma yaşamına devam etmeleri olanağı doğuyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Women Up Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Hangi Şehirlerde Başladı?

Bölgelerin farkları ve bu bölgelerde var olan kadın işverenlerin yoğunluğuna bağlı olarak başlatılan proje, kadın işveren yoğunluğuna göre seçildi. Bun göre öncelikle İstanbul, Şanlıurfa, Samsun, Aydın, Kahramanmaraş, Ankara ve Denizli projenin başlatıldığı iller oldu. Bu illerde bulunan kadın işverenler, projeye başvurarak kayıtlı kadın istihdamı içerisinde personel ihtiyacını karşılayabilecek. Çalışmaya başlayan kadınların net asgari ücret tutarları, 20 ay boyunca proje kapsamında karşılanacak.
İŞKUR bünyesinde uygulanan proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa kaynak oluşturularak sürdürülüyor. Başlangıçta 4.000 Kadın işveren ve 4.000 Kayıtlı kadın istihdamının değerlendirilmesini hedefleyen proje, genişletilerek tüm illere yayılacak. Bu sayede kadınların çalışma hayatına daha fazla katkı sağlaması ve ekonomik özgürlüğe kavuşması hedefleniyor. Oluşan etkilerin toplumsal yaşamımızı daha da güçlendirmesi amaçlanıyor.