HaberEkspresi.NET

Kafkas Danslarının Temsilcisi NALMES 14 ve 15 Haziran’da Bursada

Adigey Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu «NALMES», yoğun istek üzerine 14 Haziran’da İstanbul’da, 15 Haziran’da Bursa’da sanatseverlerle buluşacak.

Kafkas Danslarının Temsilcisi NALMES 14 ve 15 Haziran’da Bursada
91 okunma
06 Haziran 2019 - 16:18

Adigey Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu «NALMES», yoğun istek üzerine 14 Haziran’da İstanbul’da, 15 Haziran’da Bursa’da sanatseverlerle buluşacak. Topluluk Türkiyede ki sanatseverler için özel olarak hazırladığı gösteriyi yeni danslarından oluşan repertuarı ile izleyicinin beğenisine sunacak.

14 Haziran’da İstanbul’da 15 Haziran’da Bursa’da!

«NALMES» gösterilerinin ilkini 14 Haziran’da İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirecek. 15 Haziran’da ise Bursa Merinos AKKM’de sevenleriyle buluşacak. Kılıç danslarının, şovların, büyülü müziklerin ve davul performanslarının yer alacağı program, 20:30’da başlayacak ve 1 buçuk saat sürecek.
Gösteri yaptıkları her yerde izleyenlerinin yüreklerini Karadeniz’in “öbür yakasına” götüren «NALMES», Kafkas insanının savaşlarını, acılarını, mutluluklarını koreografi ve kostümleri ile gözler önüne seriyor.

Çerkes topluluk «NALMES», Zefaku, Udz, Adigey Diaspora Dansı’nın da aralarında olduğu birçok farklı performans sergileyecek.
Binlerce yıllık Kafkas halk danslarını sahne sanatlarına özgün bir şekilde taşıyan «NALMES», devlet sanatçısı unvanına sahip 55 dansçıdan oluşuyor. 100’ün üzerinde dans seçkisiyle topluluk, etnik dansların yanı sıra, Kuzey Kafkas folklorunu de barındırıyor.

83 Yıllık Dans Topluluğu

Adigey Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu, «NALMES» adıyla 1936 yılında kuruldu. Dansın içindeki hayatı ve kültürün ruhunu tüm izleyicilere başarıyla aktaran «NALMES» 1991’de akademi ünvanı aldı. Modern ritmin estetiğini Adige kültürüyle harmanlayan ve Kafkas halklarının sanatını bütün güzellikleriyle tanıtan topluluğun sanat yönetmenliğini Aslan KHADZHAEV yapıyor. Topluluğun Türkiye temsilciliğini ise yine Kafkas kökenli olan Gazi Aydemir üstleniyor.

5 Kıtada 10 Bin Gösteri 30 Milyon İzleyici ve 30’dan Fazla Ödül

«NALMES», kuruluşundan bu yana; Amerika, Türkiye, Rusya, Japonya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler dâhil olmak üzere; dünyanın 5 kıtasında, 80’i aşkın ülkede gösteri gerçekleştirdi. Topluluk sahne aldığı 10.000’in üzerindeki gösteriyle, 30 milyondan fazla izleyiciye ulaştı. Ayrıca dünyanın en tanınmış profesyonel dans festivalleri ve yarışmalarında 30’dan fazla ödül kazandı.

Kafkas kültürüne daha yakından tanık olacağınız etkinliğin biletleri Biletix’ten temin edilebilir.

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.