Yaz aylarında alabileceğiniz taze taze sebzelerle yapacağınız harika kahvaltılık sosunuzu kış aylarınıza da taşımak istemez misiniz? İşte sizin için yaz lezzetlerinden mükemmel bir sos tarifi!

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Sos İçin Gerekli Malzemeler

  • 5 kg kapya biber
  • 1,5 kg patlıcan
  • 2 kg olgun domates
  • 250 gr acı biber
  • 3 iri baş sarımsak
  • 1 dolu bardak üzüm sirkesi
  • Yarım bardak zeytinyağı
  • 1-2 kaşık şeker
  • 2 dolu kaşık kaya tuzu

Sosumuzun Yapım Aşamaları

Kahvaltılarda ya da yemeklerde kullanabileceğiniz sosun yapımına geçmeden önce biber ve patlıcanlarımızı yıkayalım ve hazırlayalım. Ardından sebzelerimizi közlemek için fırın tepsimize yağlı kağıt serelim ve biberlerimizi yerleştirelim. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında sebzelerimizi 20 dakika kadar közleyelim. Akabinde sebzelerimizi tepsiye alalım ve bir poşete geçirip hava almayacak şekilde ağzını kapatalım. Ardından patlıcan ve domateslerimizi de aynı şekilde közledikten sonra yine başka bir tepsiye koyup poşet geçirerek hava almayacak şekilde ağzını kapatalım. Bu işlemi yapmamızın nedeni sebzelerimizin kabuklarını daha kolay soymaktan kaynaklanıyor. Sonrasında tüm sebzelerimizi soyalım, biberlerimizin çekirdeklerini alıp kabuklarını soyalım ve doğrayarak tencereye koyalım. Domateslerimizi de aynı şekilde kabuklarını soyalım ve doğrayarak biberlerin üzerine ekleyelim. Patlıcanları da soyup doğradıktan sonra tenceremize ilave edelim.

Şimdi sıra geldi sosumuzun diğer malzemelerini ayarlamaya. Acı biberlerimizi sap kısımlarını kopararak ronrodan geçirelim. Eğer acı sevmiyorsanız bu aşamada tatlı biber kullanabilirsiniz ya da biberi hiç katmayabilirsiniz. Ardından rondodan geçirdiğimiz bu malzemeleri de sosun üzerine alalım. Hemen sonrasında ayıklamış olduğumuz 3 baş sarımsağı da rondodan geçirerek malzemelerimize ekleyelim. Sonrasında artık tenceremizdeki malzemeleri karıştıralım ve ocağımızın altını yakalım. Üzerine 1 su bardağı üzüm sirkesi ve yarım su bardağı zeytinyağı ekleyelim. 2 yemek kaşığı da kaya tuzu ekledikten sonra 1 yemek kaşığı toz şeker katalım ve tüm malzemeleri harmanlayarak kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başlayan sosumuzu 10 dakika kadar daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatalım ve sosumuzu kavanozlarımıza paylaştıralım. Son olarak daha önceden hiç kullanmamış olduğunuz kapaklarla kavanozlarınızı kapatıp kaynar su dolu bir tencereye ters şekilde bırakın. Kavanozları bu şekilde 5 dakika kadar daha kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika boyunca kaynatın. Ardından kavanozunuzu çıkartarak sıcağı sıcağına bir kez daha kavanozunuzun kapağını sıkılaştırın. Bu şekilde hava almamasını ve bozulmamasını sağlayacaksınız. 1 gün boyunca da kavanozlarınızı ters bir şekilde bekleterek ertesi gün sızma olup olmadığını kontrol edin. Eğer sızma yoksa serin ve karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Afiyet olsun!