Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Doyurucu, lezzetli, uzun süre bayatlamayan ve  pratik bir şekilde kolayca yapabileceğiniz simit ve poğaça tarifimizi denemeye ne dersiniz? Kahvaltılarınızın lezzetini, çay ve kahve saatlerinizin keyfini arttıracak simit  poğaça tarifimizin yapımında ihtiyaç duyacağımız malzemeleri öğrendikten sonra hamurumuzu yoğurarak, simit poğaça yapımına başlayalım. Hepimize kolay gelsin.

Simit Poğaça Tarifi Malzemeleri

  • Yarım litre süt
  • 2 yumurta (sarılarını üzerine sürmek için ayırın)
  • Yarım çay bardağı şeker
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1paket yaş maya ya da 2 paket kuru maya
  • 1 kilo un
  • susam

Simit Poğaça Nasıl Yapılır?

Bütün malzemelerimiz hazırsa hamurumuzu hazırlama başlayabiliriz. Öncelikle yoğurma kabımızın içine yarım litre ılık sütümüzü, şekerimizi ve yaş mayamızı elimizle ufalayarak koyuyoruz. Mayamız eriyene kadar karıştırıyoruz. Mayamız eridikten sonra; İki adet yumurta beyazı, sıvı yağ, tuz ve unu da ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. Yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam ediyoruz. Poğaçalarımızın daha da yumuşak olmasını istiyorsak, hamurumuzu hafifçe ele yapışacak bir kıvama da getirebiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta; hamurumuzun kesinlikle sert bir kıvamda olmamasıdır. Hamurumuz; esnek, yumuşak ve ele yapışmayan (ya da hafifçe yapışan) kıvama geldiğinde, üstünü temiz bir örtüyle örterek, oda sıcaklığında iyice kabarana kadar bekletiyoruz. Hamurumuz güzelce kabardığında, masamızın üstüne bir miktar un serperek, hamurumuzu yoğurma kabından masanın üzerine alıyoruz.

Hamurumuzu yoğurarak büyük bir beze haline getiriyoruz ve masamızı tekrar unlayarak bezemizi üzerine koyuyoruz ve üstünü örterek 5-10 dakika daha dinlenmeye bırakıyoruz. Dinlenme süresinin sonunda  bir miktar daha kabaran hamurumuzun üstüne azıcık un serpiyoruz ve elimizle bastırarak açmaya başlıyoruz. Bir süre elimizle açtığımız hamurumuzu artık bir merdane yardımıyla yaklaşık 3cm kalınlıkta olacak şekilde açıyoruz. İnce bir hamur olmamasına dikkat ederek açtığımız hamurumuz artık hazır. Düz kenarlı bir çorba kasesini hamurumuzun üstüne bastırarak dairesel parçalar kesiyoruz. Şimdi  bu dairesel parçaların da ortasını bir çay bardağı yardımıyla çıkararak simit görünümü elde ediyoruz. Kesim işlemimiz sırasında artan hamur parçalarını tekrar yoğurup 5 dakika beklettikten sonra açarak aynı aşamaları uyguluyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz tepsimize simit poğaçalarımızı yerleştirerek yaklaşık yarım saat daha dinlendiriyoruz.

Fırınımızı 180 dereceye ayarlayarak ısıtıyoruz. Yumurta sarılarımıza bir iki yemek kaşığı kadar süt ekleyerek karıştırıyoruz. Dinlendirdiğimiz poğaçalarımızın üzerine yumurta sarısını sürüyoruz ve bolca susam serpiştiriyoruz. Eğer isterseniz susam yerine çörek otu veya haşhaş da kullanabilirsiniz. Tepsimizi, önceden 180 dereceye ısıttığımız fırınımıza yerleştirerek yaklaşık 15 dakika boyunca altı üstü güzelce kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından henüz çıkardığımız simit poğaçalarımızın üzerine, çok olmamak şartıyla, elimizle birkaç damla su damlatıyoruz ve üzerine örtümüzü örterek soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra yumuşacık simit poğaçalarımız artık hazır. Afiyet olsun.