Toplum olarak hamur işi yemeklere olan düşkünlüğümüzle biliniyoruz. Ve her ne kadar son zamanlarda diyet yapmaya çalışarak hamur işi yiyeceklere mesafelenmeye çalışsak da yine de bir börek denilince birçoğumuz için akan sular duruyor. Ama bu seferde fırın açmak, piştikten sonra yapılacak olan fırın temizliği hepimizin gözünde büyüyebiliyor. Peki ya bu durumda sizin için fırın kullanmanıza gerek kalmadan da börek yapabileceğinizi söylesek! İşte sizler için hem pratik ve hem de oldukça kolay bir şekilde yapabileceğiniz kolay tava böreği için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Kolay Tava Böreği İçin Gerekli Malzemeler

Tava böreğimizin yapım aşamalarına geçmeden önce ihtiyacımız olan malzemelerimizi sıralayalım. Bunun için gerekli olan malzemelerimiz şu şekilde:

  • 1 yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 su bardağı un
  • 1 kase rendelenmiş kaşar peyniri veya beyaz peynir

Tavayı yağlamak için ;

  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi böreğimizin yapım aşamalarını ve püf noktalarını anlatmakta.

Tava Böreği Yapım Aşamaları

Kolay tava böreğimizin yapımı için ihtiyacımız olan malzemeleri sıraladıktan sonra şimdi sıra geldi böreğin yapım aşamalarına ve püf noktalarına. Bunun için öncelikle 1 adet yumurtamızla birlikte 1 su bardağı ölçüsündeki sütümüzü derin bir karıştırma kabına koyarak karıştırmaya başlayalım. Öncelikle yumurtamızı kırıp çırptıktan sonra sütümüzü ilave edip karıştırmaya devam edelim. Ardından karışımımızın üzerine 1 su bardağı kadar un, 1 çay kaşığı kabartma tozu ve 1 çay kaşığı tuzumuzu ilave ettikten sonra karıştırmaya devam edelim. Tüm bu malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra diğer yandan 1 su bardağı kadar kaşar peyniri rendesini hazırlayalım ve kaşar peynirlerimizi elde ettiğimiz karışıma dökelim.

Tüm bu aşamalardan sonra ise şimdi sıra geldi kolay tava böreğimizin pişirme aşamasına. Bu noktada 26 - 28 cm çapındaki yapışmaz teflon tavamızı sıvı yağla yağladıktan sonra üzerine hamurumuzu dökelim ve arkalı önlü olacak şekilde pişirelim.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

İşte fırın dahi kullanmadan çok kısa süre içerisinde yapabileceğiniz kolay tava böreğimizin yapım aşamaları yalnızca bu kadar. Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!