Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Toplum olarak hamur işlerinin sofralarımızda her zaman ayrı bir yeri olmuştur. Diyet de yapsak, formumuza dikkat etmeye de çalışsak çoğu zaman kendimizi kaybedip bir anda herhangi bir hamur işinin başında bulabiliyoruz kendimizi. Hele bir de konu börekse akan sular duruyor öyle değil mi? Ama ah bir de böreğin işi biraz kolay olsa. Özellikle fırını açmak ve sonrasında da fırın temizliği falan derken bir anda çok canımız istese de börek yapmaktan vazgeçebiliyoruz. Peki ya fırın kullanmadan da börek yapabileceğinizi söylesek! İşte sizler için canınız börek istediğinde fırın kullanmadan tavada kolaylıkla yapabileceğiniz bir börek tarifi! Hem de mayasız ve sadece 10 dakikada yapabileceğiniz bir tarif. Hazırsanız başlayalım...

Tavada Pratik Börek İçin Gerekli Malzemeler

Tavada pratik börek yapımına başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayarak işe başlayalım. Tavada pratik börek için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

  • 2 adet yumurta
  • 1 su bardağı süt ( 200 ml )
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı toz biber, karabiber
  • 1 kase kaşar rendesi ( 150 gr civarı )
  • 1 kase beyaz peynir, kahvaltıdan artan peynir çeşitleri
  • 1 tutam maydanoz
  • 3- 3,5 su bardağı civarında un

Tavada Pratik Börek Yapımı

Tavada pratik börek için gerekli olan malzemelerimizi hazırladıktan sonra çayınızı da demlemeye bıraktıktan sonra böreğimizin yapımına başlayabiliriz. Çünkü böreğimizi mümkün olan en pratik şekilde yapacağız. Bunun için öncelikle yukarıda yazmış olduğumuz tüm malzemeleri derin bir karıştırma kabına alalım ve hamurumuzu yoğurmaya başlayalım. Ardından hamuru ortadan ikiye bölerek iki ayrı beze elde edelim. Sonra biraz unladığımız tezgahımıza bezelerimizi alarak oklava ya da merdane yardımıyla servis tabağı genişliğinde açmaya başlayalım. Bezelerimizi bu şekilde açtıktan sonra pizza dilimler gibi dilimleyelim. Dilimlemiş olduğumuz hamurlardan ilkini daha önceden yağlamış olduğumuz tavaya alalım ve içine peynir harcımızı koyalım. Akabinde diğer bezemizi de aynı büyüklükte açarak peynir içi koyduğumuz ilk hamurun üzerine kapak olacak şekilde koyalım. Son olarak böreğimizi arkalı önlü olacak şekilde kızartmaya başlayalım.

Kızaran hamurlarımızı yeterince piştiğine emin olduktan sonra servis tabağına alarak servis edelim.