Kamu işçilerinin aylardır beklediği zam haberi sonunda geldi. İşte kamuda çalışan 700 binin üzerindeki işçinin hak ettiği zam oranları

700 bin kamu işçisini ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü konusunda taraflar bugün anlaşmaya vardılar. Hükümet ve İşçi Konfederasyonları tarafından yürütülen görüşmeler 31 Mayıs'ta başlamıştı. Taraflar arasında varılan anlaşma ve anlaşmanın detayları ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklandı.

En Düşük Ücrete 500 TL Düzeltme

kamu 1

700 binden fazla işçinin beklediği 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü konusunda bugün bir anlaşmaya varıldı. Varılan anlaşma hakkında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; "En düşük ücrete 500 lira düzeltme yaptık. İlk 6 ay için 12, ikinci 6 ay için yüzde 5 zam yapıldı. Tüm işçilere yansıyan oran yüzde 27.10 oldu. Yüzde 34.62 oranında en düşük ücretli işçilerimiz toplu sözleşmede istifade etmiştir. Kamudaki işçilerin taban ücreti 4 bin 100 liraya yükseltildi" şeklinde bir açıklama yaptı.

Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var! Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var!

Seyyanen Artış

kamu 2

Bakan Bilgin ayrıca yaptığı açıklamalarda varılan anlaşmaya dair seyyanen yapılan en yüksek zam olduğunu söyledi. En düşük ücrete yapılan 500 TL düzeltme yapıldığını ve bunu çok önemli bulduğunu söyleyen Bilgin, görüşmeler esnasında emeğin korunmasını kapsayacak bir toplu sözleşmeyi hedeflediklerini açıkladı. Bunun yanı sıra yapılan ücret artışlarının oldukça ciddi bir artış olduğunu ifade eden Bakan bilgin, bu artışlar için "Kamuya bir maliyeti vardır. Bu maliyeti dikkate alan bir yaklaşımı Türk ekonomisi imkanları içerisinde gerçekleştirmiş oluyoruz. Bütün bu ücret artış oranları sosyal haklara ve yardımlara yansıdı. Yapacağımız düzenlemeler dikkat alındığında kamuya maliyeti Türkiye ekonomisinin karşılayabileceği bir maliyettir" dedi.