Pandemi döneminde yaşanan ekonomi dalgalanmaları, piyasa fiyatlarındaki artış ve artan işsizlik nedeniyle ihtiyaç sahibi sayısında dünya genelinde ciddi artış yaşanıyor. Bu dönemde vatandaşları maddi olarak desteklemek amacıyla devlet tarafından sunulan sosyal desteklerin kapsamı da genişletildi. Ülkemizde belediye kuruluşları tarafından kentte ikamet eden tüm ihtiyaç sahibi hanelere pek çok farklı yardım yapılıyor. Belediyelerin sosyal yardımları sayesinde gıda kolilerinden, maddi desteğe kadar pek çok destekten faydalanılabiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Türkiye’nin ve hatta dünyanın en büyük ve en önemli metropollerinden İstanbul’da büyükşehir belediyesi tarafından birbirinden önemli sosyal yardımlar gerçekleştiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından sunulan belediye yardımları sayesinde şehirdeki ihtiyaç sahibi ailelere destek sağlanıyor. İBB tarafından sunulan sosyal yardım programları Beyaz Masa tarafından yönetiliyor. İstanbul genelinde ihtiyaç sahibi olan ailelere farklı programlarla destek ödemeleri ve paketleri veriliyor.

İBB tarafından sunulan “Sosyal Destek İstanbul Kart” programı bulunuyor. Bu sosyal yardım kartı sayesinde ihtiyaç sahibi ailelerin anlaşmalı marketlerde temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri sağlanıyor. Böylelikle ihtiyaç sahibi hanelerin maddi olarak desteklenmesi sağlanıyor. İBB tarafından sunulan “Halk Süt Desteği” programı da bulunuyor. Program kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerde 3 ile 6 yaş arasında çocuğu bulunan kişilere haftada 2 litre olacak şekilde ayık 8 litre süt yardımı yapılmaktadır.

İBB eşya desteği programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin hanelerinde yaşanabilirliğin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere gerekli temel eşyalarının karşılanması hedeflenmektedir. İhtiyaç sahibi aileler İBB sosyal yardım kurumlarına başvuruda bulunarak bu ve buna benzer desteklerden yararlanabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Başkent Ankara’da büyükşehir belediyesi tarafından ekonomik olarak yardıma muhtaç aileler için çok geniş sosyal destek programları sunuluyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) tarafından 2022 yılında sunulan sosyal yardım programları arasında “6 Milyon Tek Yürek Yardım” kampanyası öne çıkıyor. Kampanya programı kapsamında şehirdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara “Su Ver”, “Bilet Ver”, “El Ver” ve “İftar Ver” gibi farklı alanlarda destek uygulamaları gerçekleştiriyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gıda ve temel malzeme yardımı da yapılmaktadır.