2021’de başlayan ve 2022’nin başında da devam eden ekonomideki dalgalanmalar, temel ihtiyaçların karşılanmasında da ciddi sorunlara neden oluyor. Vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılamada dahi zorlandığı bu dönemde kışın gelmesi, şartları daha da zorlaştırıyor. Gelen zamlar ve artan doğalgaz ve elektrik tüketimi gibi giderlerde eklenince, çok sayıda vatandaş kışı nasıl geçireceğini kara kara düşünüyor. Vatandaşın yaşadığı ekonomik soruna destek olmak amacıyla devlet kurumlarınca çeşitli sosyal yardım paketleri sunuluyor. Devletin sosyal yardım paketlerine ek belediyeler ölçeğinde de yardım paketleri veriliyor.


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Ücretsiz Gıda Paketi Desteği


Başkent Ankara’da ihtiyaç sahibi ailelere gıda desteği sunulmaya başlandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) başkanı Mansur Yavaş tarafından başlatılan kampanyayla, ihtiyaç sahibi ailelere destek sağlanıyor. ABB tarafından il genelindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ABB Sosyal Yardım Kartı dağıtılıyor. Ayrıca belediyenin “Kara Kış Destek Paketi” ile vatandaşa yağ, un vb. temel gıda ürünlerinin yer aldığı gıda paketi veriliyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kara Kış Destek Paketi kampanyasından yararlanmak için bireysel başvuru yapılması gerekiyor. Başvurular Ankara’da belediyenin Sosyal Yardım Merkezleri üzerinden alınıyor. SGK’dan işsiz olduğunu belgeleyen vatandaşlar, dilekçeyle başvurularını tamamlayabiliyor. Koşulları sağlamaları halinde yerinde inceleme gerçekleştiriliyor ve uygun olması durumunda gıda paketi vatandaşa teslim ediliyor.


İstanbul’da İhtiyaç Sahiplerine Destek Kartı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), Ankara’da başkan Mansur Yavaş’ın başlattığı karakış desteği kampanyasına dahil oldu. İBB, İstanbul genelindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara “Sosyal Destek Kartı” adı altında ücretsiz alışveriş yapabilecekleri destek kartı veriyor.


İBB ile bazı market zincirleri arasında yapılan anlaşma kapsamında sosyal destek kartı olan vatandaşlar, buralarda alışveriş yapabiliyor. Ayrıca İBB Sosyal Tesisleri, İSPARK, İstanbul Halk Ekmek, Halk Bakkal ve BELTUR gibi İBB’ye bağlı tesis ve işletmelerde de kullanılabiliyor. İBB ve Türkiye İş Bankası arasındaki anlaşma çerçevesinde sosyal destek kartı, İş Bankası üye işyerlerinde de kullanılabiliyor. Sosyal destek kartının yanı sıra İBB’nin “Eşya Desteği”, “Halk Süt Desteği”, “Halk Ekmek Desteği” paketleri de bulunuyor. Başvuru yapılabilecek diğer paketlerse; “Aile Destek Paketi”, “Anne Bebek Destek Paketi” ve “Eğitim Paketi” gibi farklı destek paketleri de bulunuyor.