Ekonomide yaşanan olumsuz gidişat, günümüzde sunulan sosyal yardımların önemini daha da arttırdı. Devletin yanı sıra belediyelerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar sunmaya başladı. Özellikle kış aylarının geldiği bugünlerde ihtiyaç sahibi vatandaşların mağdur olmaması için belediyelerin kış yardımları bulunuyor. Peki belediyelerin kış yardımları neler? Belediye kış yardımı başvurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde!

Belediyelerin Kış Yardımları Neler?

2022 yılında ekonomideki olumsuz gidişatın ihtiyaç sahibi vatandaşlara yansıması oldukça ciddi oluyor. Özellikle de kış aylarının gelmesiyle birlikte artan giderleri karşılamakta güçlük yaşayan vatandaşlara yönelik olarak daha fazla sosyal yardım sağlanmaya başlandı. Devletin yanı sıra belediyelerin kış yardımları da ihtiyaç sahibi vatandaşlara bu kış, ciddi bir destek sağlıyor.

Türkiye genelinde büyükşehirler başta olmak üzere tüm şehir ve ilçe belediyeleri tarafından sorumluluk sınırlarındaki ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak sosyal destekler sağlanmaktadır. Özellikle kış aylarında ihtiyaç sahibi vatandaşların ısınma ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmeleri için kış yardım programları sunuluyor. Bu kış yardım programlarının temelinde de ısınma ihtiyacını hedef alan odun ve kömür yardımı yer alıyor.

Odun ve Kömür Yardımı Nedir?

Odun ve kömür yardımı veya diğer adıyla yakacak yardımı, Türkiye’de belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak sunulmaktadır. Her kış sezonu öncesinde veya girişinde belediyeler, il veya ilçedeki ihtiyaç sahibi vatandaşları belirler. Belirlenen ihtiyaç sahibi vatandaşlara değişen tutarlarda odun ve kömür yardımı yapılır. Bu yardımlar doğrudan odun ve kömür gibi ısınma malzemelerinin tedariki şeklinde gerçekleştirilen ayni yardımlardır.

Belediyelerin yakacak yardımı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Belediyelerin sosyal yardım şartlarına sahip olunmalıdır. Bu destekten yararlanabilmek için hane gelirinin asgari ücret tutarından az olması, sosyal güvenceye sahip olunmaması gerekmektedir.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İGDAŞ aracılığıyla kent genelinde doğalgaz ödemeleri için taksit desteği sunuluyor. Bunun yanı sıra İBB tarafından kış aylarında yakacak yardımı ve gıda desteği de sağlanmaktadır.
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ise “Kara Kış Programı” yürütülüyor. Bu çerçevede Ankara genelinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar 2.7 Milyon TL değerinde bir kış destek bütçesi oluşturuldu.