Hayat pahalılığıyla birlikte vatandaşlar bankalara olan borçlarını ödemekte zorlanıyor. Bankalara ödenmeyen ve gecikmeye giren kredi borçları nedeniyle de vatandaşlar bankalar tarafından kara listesine alınıyor. Gecikmeli kredi veya kredi kartı borçları nedeniyle kara listeye alınan vatandaşların oluşan acil nakit ihtiyaçları için kredi başvurularına onay verilmiyor. Kredi kullanmak mecburiyetinde kalan bankaların kara listelerinde olan kişiler nasıl kredi alabilir? Kredi notu düşük olanlara hangi bankalar kredi veriyor?

Bankaların Kara Listesinde Olanlara Kredi Verilir Mi?

Bankacılık sektöründe müşterilerin ödeme performanslarının tespit edilebilmesi ve risk analizinin yapılabilmesi için kredi notu sistemi kullanılmaktadır. “Kredi Kayıt Bürosu” tarafından tüketicinin son 5 yıl içerisinde, bankacılık sektöründe kullandığı kredili ürünlerdeki ödeme performansı, gelir durumu gibi hususlar üzerinden kredi notu belirlemektedir. Bu kredi notu, belirli aralıklara göre iyi ve riskli/kötü olarak sınıflandırılmaktadır. Banka borcunu ödememiş ve bankayla icralık olan kişiler ise bankacılık sektöründe kara liste olarak adlandırılan riskli müşteri listesine dahil ediliyor.

Bankaların kara listesine girmiş olan bir kişi için bankadan kredi çekebilmekte doğal olarak olanaksız hale geliyor. Tüm bankalar daha önceki kullanımlarındaki performansı nedeniyle kara listede olan kişiler yeniden kredi verme riskine girmeyi tercih etmiyor. Bu nedenle bankaların kara listelerinde olan kişilerce yapılacak kredi başvuruları onaylanmıyor.

Bankaların Kara Listesinde Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Eğer bankaların kara listesinde bulunuyorsanız, acil nakit ihtiyaçlarınız için kredi çekmeniz gerekiyorsa mutlaka bankalara olan kredi borçlarınızı tamamen kapatmanız gerekmektedir. Bankaya olan kredi borcunuzu ödedikten sonra bankalardan kredi çekebilirsiniz. Ancak borcunuzun tamamını ödedikten sonra bile belirli bir süre kredi sicilinizin normale dönmesi için beklemeniz gerekir.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Buna karşın Türkiye’nin kamu bankaları Ziraat Bankası ve Halkbank, kara listede olan ve borcunun tamamını ödemiş olan vatandaşlara kolayca ihtiyaç kredisi kullanabilme imkanı sunuyor. Emekli, sigortalı veya devlet memuru olarak çalışmayı belgelendirerek, kamu bankalarına yapılan başvurularda kara listede olunsa bile olumlu yanıt alınabilmektedir. Ancak bu süreç bankaların detaylı inceleme işlemlerinden dolayı 1 ile 4 gün kadar sürebiliyor.