Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan ve yüzyıllardır sofralarımızın en önemli içeceklerinden birisi olan çay halen daha aynı popülerliğini koruyan bir yere sahip. Sabah kahvaltılarının, iş aralarının, akşam yorgunluğunun giderildiği anların vazgeçilmezi çayı, gün içerisinde defalarca kez tüketebiliyoruz. Bu durumda da çaydanlıklarımız zaman içerisinde kullanımdan kaynaklı olarak yanabiliyor ve eski parlaklıklarını kaybedebiliyor. Peki bu durumda çaydanlıklarımızı eski haline getirebilmek için neler yapabiliriz? İşte sizler için yanan çaydanlıklarınızı temizlemek ve eski parlaklıklarına çevirmek için uygulayabileceğiniz birtakım yöntemler!

Yanmış Çaydanlık Temizliği

Yanan çaydanlıklarınızı o kötü görüntülerinden kurtarıp eski haline dönüştürebilmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. bu yöntemleri sırası ile açıklayalım.

Karbonat, Tuz ve Sirke Bileşimi

Yanan çaydanlığınızın temizliği için öncelikle çaydanlığınızın içine yarım litre su doldurun. Ardından doldurmuş olduğunuz suya 1 çay kaşığı kadar tuz ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Akabinde yarım bardak da sirke ekledikten sonra karışımınızı kaynatmaya başlayın. Suyunuz kaynadıktan bir süre sonra suyu dökün ve çaydanlığınız ılıdıktan sonra çaydanlığınızın içini sünger yardımıyla ovarak bol suyla durulayın.

Tuz ve Sirke Karışımı

Çaydanlığın kararan dış bölgesini temizlemek için de 1 çay kaşığı tuz ile 1 bardak sirkeyi karıştırın ve tuz tamamen eridiğinde bu karışımla çaydanlığınızın dışını silin.

Limon Tuzu

Çaydanlığın dışı kadar içi de parlasın istiyorsanız bu durumda bir yemek kaşığı kadar limon tuzu ve su ekleyerek bu karışımı 15 dakika kadar kaynamaya bırakın. Ardından kaynayan suyu dökün ve temiz bir bezle içini ovalayarak bol suyla durulayın.

Kaya tuzu ve sirke

Çaydanlığınıza tek bir uygulama ile hem iç hem de dış temizliği yapmak istiyorsanız bunun için öncelikle kaynar suyun içinde kaya tuzunu eritin. Ardından üzerine sirke ekleyerek elde ettiğiniz karışımla çaydanlığınızın hem içini, hem de dışını iyice ovaladıktan sonra bol su ile durulayın.

Elma Kabuğu

Şimdi sıra geldi çaydanlıklarımızı parlatmaya. Bunun için soymuş olduğunuz elma kabuklarını çaydanlığın içine koyun ve üzerine su ekleyin. Bu şekilde 10-15 dakika kadar kaynatın. Suyunuz soğumaya başladığında bir sünger yardımıyla çaydanlığınızın içini ve dışını ovalayın.