Buzlu çay çeşitleri sıcak yaz aylarının en gözde lezzetleri arasında yerini alıyor. 7'den 70'e birçok kişinin serinlemek için tercih ettiği buzlu çay çeşitleri ise oldukça fazla. Özellikle yaz aylarında meyve çeşitliliğinin çok olması da buzlu çay çeşitlerinin çok sayıda olmasına neden oluyor. Özellikle çocukların severek tükettiği meyve sularını hazır kutu meyve suyu olarak almak yerine birçok kişi bu tarifleri uygulamaya başlamış durumda. Böylelikle hem çok daha ekonomik hem çok daha sağlıklı meyve suyu lezzetini siz de bu şekilde evde kendi olanaklarınızla yakalayabilirsiniz. Peki denemiş olduğunuz buzlu çay çeşitleri arasında şeftalili buzlu çay da var mı? İşte sizin için harika bir lezzet olan şeftalili buzlu çay tarifi, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Şeftalili Buzlu Çay İçin Gerekli Malzemeler

Şeftalili buzlu çay yapımına başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemelerimizi hazırlayalım. Bunun için gerekli olan malzemelerimiz şu şekilde:

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!
  • 2 ya da 3 adet şeftali
  • Yarım su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı demlenmiş çay

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi şeftalili buzlu çayımızın yapım aşamalarına ve püf noktalarına.

Şeftalili Buzlu Çay Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemelerimizi hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi şeftalili buzlu çay tarifimizin yapım aşamalarına ve püf noktalarına. Bunun için öncelikle şeftalilerimizi dörde bölerek çekirdeğini çıkartalım ve bir tencere suyun içine bırakalım. Kabuklarını da soyarak kaynamaya bıraktığımız şeftalilerimizi orta ateşte ve şeftaliler parçalanmaya başlayıncaya kadar kaynatalım. Ardından ocağı kapatarak tenceremizi kapağı kapalı bir şekilde yarım saat kadar dinlendirelim. Sonrasında kaynayan şeftalilerimizi tel süzgeç yardımıyla süzelim ve meyveleri ayıralım. Şeftali ile kaynayan suyumuzun için yarım su bardağı şeker ve 1 su bardağı çay demimizi döktükten sonra hazır hale gelen şeftalili buzlu çayımızı cam bir sürahiye dökelim. Bu şekilde elde etmiş olduğunuz çayınızı soğuttuktan sonra üzerine buz ilave ederek servis edebilirsiniz.

Gerek sıcak yaz aylarında gerekse iftar sofralarında ya da çocuklarınız için sağlıklı bir meyve suyu yapmak istediğinizde uygulayabileceğiniz bu tarif ile yaz sıcaklarında serinleyebilirsiniz. Yapımı son derece pratik olan bu tarifimizi kolaylıkla ve severek uygulayabilirsiniz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!