Ülkemizin muhteşem doğal miraslarından biri olan Kazdağları, son yıllarda çıkarılmak istenen altın, bakır ve diğer değerli metaller için yapılmak istenen madenlerle gündeme geliyor. Bu madenleri kurmak isteyenlerle, çevreci kurumlar ve vatandaşlar sürekli karşı karşıya geliyor. Cengiz Holding tarafından açılmak istenen bakır ve altın madeni olan Çanakkale Halilağa Bakır Madeni Projesi “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED)” olumlu rapor almasıyla başlayan gerilim, altı farklı kurum ve 81 vatandaş tarafından açılan davayla, yürütmeyi durdurma kararıyla sonuçlandı. Alınan ÇED raporunun olumlu olmasına paralel başlatılan davada, şu an gelinene aşamada yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Ancak Cengiz Holding, ÇED raporunun iptal edilmesi ihtimalini hesaplayarak, bu süreçte yeni bir ÇED raporu süreci başlatmış durumda.

Kazdağları İçin Kavga Sürüyor

Kazdağları'ndaki Halilağa Bakır Ocağı kapasite artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesinin ÇED Olumlu kararı alması, ilk olarak Kazdağları Ekoloji Platformu olmak üzere, TEMA Vakfı tarafından da açılan davalarla gündeme gelmişti. Bakanlık tarafından verilen olumlu ÇED raporuna, bu davalar sonucunda yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Son davada da yürütmeyi durdurma kararı yenilendi. Kararla ilgili bilgi Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği sosyal medya hesabından yapıldı. Yapılan açıklama da “Nihai kararın da lehimize olacağına inanıyoruz, çok sevinçliyiz” denildi.
Ancak şirket tarafından başlatılan yeni ÇED raporu süreci de bir yandan işlemeye devam ediyor. Bölge için yatırımlar gerçekleştiren Cengiz Holding, bu yatırımların karşılıksız kalmaması için yoğun bir mücadele vermeye devam edecek gibi görünüyor. Dolayısıyla bu konuda çevreci kurumlar ve vatandaşlardan da yoğun tepkiler oluşmaya devam edecek.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Şimdi Ne Olacak?

Cengiz Holding tarafından başlatılan yeni ÇED raporu sürecine, Bakanlığın vereceği olumlu ya da olumsuz sonuca göre başka yöne gidilmesi mümkün olacak. Bakanlık yeni raporda olumsuz görüş bildirirse, Cengiz Holding’ in bu konuda ki projesini yenilemesi ya da vazgeçmesi ihtimali bulunuyor. Projeyi yenileyerek yeni bir ÇED süreci için talepte bulunabilir. Bununla birlikte Bakanlık eğer olumlu rapor verirse, yeni ÇED kararı içinde yeni dava ve protesto süreçleri de başlayacak gibi görünüyor.