7'den 70'e hiç kimsenin hayır diyemediği lezzetlerin başında çikolata gelir herhalde. Hatta kimi anlarda zamansız tutan çikolata krizleri karşısında ne yapacağımızı bilemeyebiliyoruz. Hele ki böylesi anlarda eğer evinizde bir dilim bile çikolata yoksa bu gerçekten de kabus gibi bir durum olabilir sizin için. Oysa ki bu gibi durumlar için evde kendi olanaklarınızla kendi çikolatanızı kendiniz yapabilirsiniz. İşte sizin için evde çikolata yapabilmeniz için muhteşem bir tarif!

Evde Çikolata Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Eğer tam bir çikolata aşığı iseniz sizler için mükemmel bir tarifimiz var. Ancak bunun için öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Evde çikolata yapımı için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."
  • 50 gram kakao yağı
  • 50 gram pudra şekeri
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 2 yemek kaşığı süt tozu
  • Tuz

Evde Çikolata Yapımı Püf Noktaları

Evde çikolatamızı yaparken kakao yağını eritme aşamamız son derece önemli. Bu noktada kaynayan suyun kaseye değmediğinden emin olmalıyız. Ayrıca tarifi uygulayarak çikolataları dolaba koymadan önce mutlaka ılımasını beklemeliyiz. Aksi takdirde istediğimiz kıvamda olmaz.

Evde Çikolata Yapımı

Yukarıda bahsettiğimiz malzemeleri hazırladıktan sonra sıra geldi evde çikolata yapımı tarifimize. Bunun için öncelikle kakao yağını eritelim. Ancak kakao yağımızı eritirken benmari usulü ile eritiyoruz ve yağı asla sıcak su ile buluşturmuyoruz. Yağımızı bu şekilde erittikten sonra kakaomuzu kakao yağının içerisine ekleyelim. Ardından kakao ve kakao yağını iyice karıştıralım ve sonrasında karışımın içine süt tozu ekleyelim. Çikolatanın kıvamını güzelleştirecek olan bu aşamadan sonra ise süt tozunu yağ karışımı ile bütünleştirelim. Kakao yağı, süt tozu ve kakao tam olarak bütünleştiği zaman pudra şekerini, süt tozlu, erimiş ve kakaoyla buluşmuş yağın içerisinde eritelim. Şeker iyice eridikten ve tüm malzemeler bu şekilde bütünleştikten sonra çikolatamız neredeyse hazır hale gelecek. Bu aşamada düzenli aralıklarla çikolatayı karıştırarak ılımasını sağlayalım. Ilıdıktan sonra ise çikolatayı dilediğimiz bir kaba ya da minik çikolata kalıplarına alalım. Bu şekilde kalıba dökmüş olduğumuz çikolatayı buzluğa koyalım ve çikolatalarımızı en az 2 - 3 saat kadar buzdolabında bekletelim.

Ve işte çikolatalarımız hazır bile. Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!