Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Türkiye’de kadın istihdamının desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Sosyal Güvenlik Kurum(SGK) öncülüğünde önemli teşvik ve projeler gerçekleştiriliyor. Kadın istihdamına yönelikm açıklanan sond estek projesi ise Avrupa Birliği(AB) destekli “Women Up” projesi oldu. SGK tarafından uygulanan “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” ile Türkiye’deki kayıtlı kadın istihdamının arttırılabilmesi hedefleniyor. Peki Women Up projesinden kimler yararlanabilir? SGK Women Up projesi başvuru şartları neler? Detaylar haberimizde!

Women Up Projesi Nedir?

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ortak projeler kapsamında iş ve ticaret dünyasına yönelik olarak çok sayıda teşvik ve hibe programı uygulanıyor. Bu programlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından kayıtlı kadın istihdamının arttırılmasına yönelik “Women Up” projesidir. Women Up projesi, Avrupa Birliği(AB) tarafından desteklenen ve SGK tarafından uygulanan kayıtlı kadın istihdamı projesidir. Program Türkiye’de SGK tarafından “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” olarak lanse edilmektedir.

SGK, Women Up projesi kapsamında kadın işverenlere yönelik olarak istihdam edeceği yeni 1 kadın işçi çerçevesinde tam 20 ay boyunca net asgari ücret tutarı kadar hibe sağlamaktadır. Geri ödemesiz olarak sağlanan bu destek sayesinde hem kadın işverenlerin desteklenmesi hem de kayıtlı kadın istihdamının arttırılabilmesi hedeflenmektedir.

Women Up Projesi Şartları Nelerdir?

SGK tarafından uygulamaya alınan Women Up projesi kapsamında destek ödemesi gerçekleştirilecek kadın işverenlere ilişkin olarak detaylarda açıklanmıştır. Buna göre Türkiye genelinde 7 farklı il belirlenmiştir. Dolayısıyla Women Up projesi desteğinden yararlanabilmek için söz konusu illerde kayıtlı işveren olunması gerecek. SGK tarafından bu iller İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Aydın, Denizli, Kahramanmaraş, Samsun ve Şanlıurfa olarak açıklanmıştır.

Women Up projesi kapsamında 4.000 kadın işverene 4.000 kadın istihdamı kapsamında tam 20 ay boyunca net asgari ücret tutarı üzerinden hibe desteği verilecektir. Women Up projesi kapsamında söz konusu illerde işletme sahibi olan kadın işverenlerin, işletmelerini 05.03.2012 tarihinden sonra kurmuş olmaları gerekmektedir. Ayrıca mevcut personellerine ek olarak yeni bir kadın işçi alımı gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu şartları sağlaması halinde SGK’dan Women Up projesi kapsamında 20 ay boyunca her ay bir önceki aya ait olan asgari ücret ödemesi desteğini alabilmektedir.