Türkiye’de kayıtlı kadın istihdamının arttırılabilmesi amacıyla başlatılan yeni projelerden birisi de Women Up projesi oldu. Avrupa Birliği(AB) ile Türkiye arasındaki anlaşma çerçevesinde kayıtlı kadın istihdamının arttırılması ve kadın girişimcilerin desteklenmesi için tam 20 ay asgari ücret desteği sunuluyor. Peki Women Up projesinin kapsamı neler? Kimler Women Up projesinden yararlanabilir? Women Up programının koşulları neler? Sorularının yanıtları haberimizde!

Women Up Nedir?

Women Up projesi, Türkiye ile Avrupa Birliği(AB) tarafından ortaklaşa düzenlenen bir kadın çalışan ve kadın girişimci destekleme projesidir. Özellikle Türkiye’de kadın çalışan sayısı yüksek olsa da kayıt altına alınması alışkanlığı çok fazla bulunmuyor. Bu durumda kadın çalışanların iş hayatında sosyal güvence ve koşullardan yararlanamamasına neden oluyor. Bu nedenle AB desteğiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından Women Up projesi yürütülüyor

AB destekli Women Up projesi sayesinde kadın işverenlerin, istihdam edecekleri yeni bir kadın çalışan için tam 20 ay boyunca “net asgari ücret” tutarı kadar destek alabilmesini sağlamaktadır. Proje kapsamında toplamda 4.000 kadın işveren için bu hak sağlanırken, 4.000 yeni kadın istihdamının da güvenli bir şekilde sağlanabilmesi mümkün oluyor.

Women Up Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Women Up projesi Türkiye genelinde pilot olarak belirlenen illerde uygulanmaktadır. Buna göre Türkiye genelinde Ankara, Aydın, Denizli, İstanbul, Kahramanmaraş, Samsun ve Şanlıurfa olacak şekilde tam 7 şehirde faaliyet gösteren kadın işverenler yararlanabilmektedir.

Proje hedef grubu içerisinde 05.03.2012 tarihinden sonra kendi işletmesini kurmuş olan kadın girişimciler yararlanabilmektedir. Bu işletmelerin proje kapsamında istihdam edeceği her bir yeni kadın çalışanın asgari ücret ödemeleri karşılanmaktadır. Geri ödemesiz olarak sunulan destek ödemeleri, program süresince uygulanan güncel net asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

20 ay boyunca geçerli olacak Women Up projesi kapsamında şartlara uygun olan kadın işverenler, her yeni kadın istihdamı için net asgari ücret desteğinden toplamda 110.000 TL’ye varan tutarlarda geri ödemesiz destek alabiliyor. Program kapsamında asgari ücret ödemeleri her ay için bir sonraki ay gerçekleştirilmektedir.