Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB, açılımıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, gençlerin istihdamını daha kolay hale getiren desteğin tutarını arttırdı. Buna göre mikro ve küçük işletmeler için sağlanan genç girişimci desteği Hızlı Destek Programı’ nın dördüncü başvuru döneminde, 100.000 TL’ den, 125.000 TL’ ye çıkarıldı.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Bakanlıktan yapılan açıklamada, COVID-19 salgını sırasında ve sonrasında yaşanan ekonomik olumsuzluklardan etkilenen tüm işletmeler, 10 Ekim tarihine kadar başvurularını çevrim içi olacak şekilde yapabilecekler. İncelenen başvuruların onaylananlar için, uygun personel istihdamı sağlanarak, 28 Kasım tarihine kadar KOSGEB’ den ödeme talepleri yapılabilecek. Son olarak verilen kesin destek onayı sonrasında, talep sırasına göre ödemeler gerçekleştirilecek.

Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Başvuru kıstaslarını taşıyan işletmeler, Hızlı Destek Programı’ nın 4. Dönemi için, kosgeb.com.tr web platformundaki “e-hizmetler” menüsü aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebilecekler. Aralık 2021 ve Mart 2022 dönemini kapsayan Hızlı Destek Programı 3. Dönemi için başvuru yapmış olan işletmeler, 4. Dönem için başvuru yapamıyor. Bunun yanında 3. Başvuru döneminde, işletmelerde istihdam edilmiş personel de, 4. Dönemde istihdam edilemiyor.

Hızlı Destek programı Kadın İşletmeciler İçin 135.000 TL Destek Sağlıyor

Hızlı Destek Programı sayesinde, son 12 ayda istihdamını koruyabilen işletmeler, 12 süresince çalıştırma taahhüdü verdiği her personel için, geri ödeme yöntemiyle bu destekten faydalanabiliyor. Mikro işletmelerde destek personel sayısı 2 olurken, küçük işletmelerde desteklenen personel sayısı 5. İşletme sahibinin kadın olması durumunda, sağlanan desteğin üst limiti 135.000 lira oluyor.

Hızlı Destek Programı çerçevesinde, ilk dönemde 12.289 işletme, istihdam sayılarını salgın öncesindeki dönemde olduğu gibi korumaları kaydıyla destek sağlandı. Toplan destek tutarı 368 milyon TL oldu. Programın 2. Döneminde gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda verilen destek tutarı ve işletme sayısı da arttı. 10 Elim tarihine kadar programında 4. Dönemi için başvurular yapılıyor.

İstihdamın salgın öncesindeki döneme geri döndürülebilmesi için, özellikle mikro ve küçük işletmeler bu destekten büyük katkılar sağlıyor. İstihdamın salgın öncesi döneme döndürülebilmesi kapsamında sağlanan en büyük desteklerden olan Hızlı Destek Programı, gerek görüldüğü sürece devam edecek.