2022 Yılının son günlerinde ortaya çıkan bir çocuk istismarı olayı, kamuoyunda çok ciddi bir infial oluşturdu. Bu olayın ortaya çıkmasıyla birlikte yapılan yorumlar ve karşı yorumlarla, aslında ülke insanımızın bu konuya bakış açısı hakkında da elim sonuçlar ortaya çıkıyor.

Hiranur Vakfı kurucusunun öz kızını 6 yaşında evlendirdiği, 13 yaşında resmi nikahla evlendirdiği neresinden bakılırsa elde kalan bir istismar olayı yaşandı. Gerek dini açıdan, gerek tıbbi ve biyolojik açıdan, gerek ahlaki açıdan konuyla ilgili yapılan yorumlarsa ülkemizin 2022 yılının son günlerinde olmamıza rağmen bu kadarda olamaz dedirten durumumuzu ortaya koyuyor.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

13 Yaşında Evliliği Savunanlar Var

Durum öyle bir hale geldi ki, henüz 6 yaşında bir çocuğun imam nikahıyla evlendirilip, uzun yıllar boyunca cinsel istismara uğramış olması, o masum bedenin oyunlar oynaması, huzurlu ve güvenli evinde uyuması gerekirken katlanmak zorunda kaldığı şeyler neredeyse unutuluyor. Dahası ülkemizde başhekim yardımcılığı görevi üstlenmiş, tıp eğitimli bir doktor bile “ 13 yaşında bir kız çocuğunun evlendirilebileceğini “ söylüyor. Tıbbi açıdan bu yaştaki bir kişinin, ergenlik aşamasına girmiş olması, üreme becerisi kazanması nedeniyle söylenen bu sözler, kamuoyunda unutulmayacak yaralar oluşturuyor.

Üstelik tüm bu yorum ve konuşmaların, henüz 6 yaşında evlendirilmiş ve o yaştan beri defalarca tecavüze uğramış bir kişinin yaşadıkları üzerinden yapılıyor olması gerçeği tamamen unutuluyor. Tartışma noktası sanki bu yaşta bir çocuğun resmi kisveler altında istismara uğramış olması değil de, sanki evlilik yaşını 13’ e kadar indirmekmiş gibi oluyor. Ortalıkta küçük kızın 13 yaşında evlendirildiğini söyleyerek, vakfın aklanmasına uğraşanlar bulunuyor. Sanki 13 yaş evlilik için normal bir yaşmış gibi kanaat oluşturulmaya çalışılıyor.

Aklamaya Çalışan Bir Gizli Akıl Var

Sadece tesadüfen olmadığına inandığımız bir şekilde çalışan ve “ ama 13 yaşında evlendirildi “ diyerek toplumda kanaat oluşturulmaya çalışılıyor ve bir tıp doktoru da “ olabilir, normaldir “ diyerek bu söyleme destek veriyor. Her içerisinde bulunduğumuz yıla bakarak gelişmişlik iddiasında bulunan günümüz toplumu, 6 yaşında mı evlendirelim, 13 yaşında mı evlendirelim tartışması yapıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı Konya İl Başkanı ve Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Hüseyin Uysal, " 13 yaşında bir kız çocuğunun kendi iradesiyle evlendirilebileceğini " söylüyor.