Evde Bakım Maaşı, bakıma muhtaç, başkasının yardımı olmadan yaşamını sürdüremeyen çeşitli rahatsızlıklara sahip kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bağlanan bir aylıktır. Bu kişilerin bakıma muhtaç olmaları dolayısıyla, çalışarak hayatlarını idame ettirecek kazanca sahip olabilmeleri mümkün değildir. Bu çerçevede yaşamlarını sürdürebilmeleri için devlet tarafından bu durumdaki vatandaşların gözetilmesi amacıyla başlatılmış bir uygulamadır. Uygulamadan günümüzde yararlanan kişi sayısı 517.000’den fazladır. Bu sayı ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesine müteakip olarak sürekli artmaya da devam ediyor.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

İlgili kurumlardan alınan engelli ve sağlık kurulu raporlarında “ağır engelli” ibaresi işaretli kişiler evde bakım aylığı alabilirler. Aynı zamanda engelliler için alınan engelli raporunda en az % 50 engelli olduğunun tespit edilmiş olması gerekiyor. Bu kişilerin devlete ait bakım evlerine yatırılma olanağı bulunuyor. Ancak var olan yakınları tarafından bu durumdaki kişilere bakılıyor olması halinde, onlara bakan yakınları evde bakım aylığını alabilir. Evde bakım aylığını kişinin yerine bir başkasının almasının da koşulları bulunuyor. Buna göre öncelikle akrabaları ve vasileri evde bakım aylığını alabiliyor. Vasiliği olmayanlar evde bakım maaşını alamıyor.

Aylığın alınabilmesi için diğer bir koşulsa, ikamet edilen evde bulunan kişi sayısına göre, hane kazancının kişi başına asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekiyor. Örnek olarak 4 kişilik bir ailede bu toplam hane geliri 6.818 TL oluyor. Bu rakamın üzerinde bir gelir elde ediliyorsa, evde bakım aylığı bağlanmıyor. Bu durumdaki aileler, bakıma muhtaç kişilere bakabilecek gelire sahip olarak öngörülüyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Evde Bakım Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla alınan başvurular, yerinde inceleme ve gerekli belgelerin tamamlanması sonrasında aylık bağlanıyor. Başvuru sırasında vasilik belgesi, sağlık raporu ya da engelli raporu gibi çeşitli belgelerin ibraz edilmesi gerekiyor. Bu konuda kurum sizi yönlendiriyor, gerekli hastane sevkleri de yapılıyor. Başvurular en fazla 30 gün içerisinde çözümleniyor.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2022 yılı itibariyle aylık olarak ödenen Evde Bakım Maaşı, her ayın 15’i ile 30’u arasında vasi olarak belirlenmiş kişilerin hesaplarına yatıyor. 2022 Temmuz ayına kadar belirlenmiş olan yeni aylık tutarı 2.354 TL. Temmuz ayında yeniden hesaplanarak, güncel zam oranlarına göre arttırılacak.