Deprem kuşağında yer alan ve tarihinde büyük deprem acıları yaşayan 2022 Türkiye’sinde tüm ülke genelinde kentsel dönüşüm projeleri yürütülüyor. Eski ve doğal afetlere karşı riskli olduğu belirlenen yapıların, yıkılarak yeniden yapılmasını öngören kentsel dönüşüm projelerinin kapsamı her geçen gün genişliyor. Devlet ise kentsel dönüşüm projesi alanı içerisinde yer alan tüm hak sahiplerine istinaden birbirinden önemli destekler sunuyor. İşte kentsel dönüşüm proje sahalarındaki hak sahiplerine yapılan kira yardımının detayları!

Kentsel Dönüşüm Kanunu’nda Düzenleme Yapıldı

Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm projelerine ilişkin uygulamada tespit edilen eksikliklere ve ihtiyaçlara yönelik olarak 6306 sayılı Kanun kapsamında çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Son Cumhurbaşkanlığı kararı ile düzenlenen ve Resmi Gazete’de de yayımlanan 6306 sayılı Kanun düzenlemesinin detayları belli oldu. Buna göre ilgili kanun düzenleme öncesinde “6306 sayılı Kanun Kapsamında Riskli Yapıyı Malik, Kiracı ve Sınırlı Ayni Hak Sahibi Olmaksızın Kullananlara Yardım Yapılmasına Dair Karar” olarak tanımlanıyordu. Ancak düzenleme ile birlikte “6306 sayılı Kanun Kapsamındaki Yapıları Malik, Kiracı veya Sınırlı Ayni Hak Sahibi Olmaksızın Kullananlara Yardım Yapılmasına Dair Karar” olarak değişim sağlandı. Yapılan düzenleme ile birlikte 6306 sayılı Kanun kapsamından yararlanabilecek kesimin daha da genişletilmesi sağlanmış oldu.

Devletin Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları

Devletin 6306 sayılı Kanun kapsamında sunmuş olduğu kentsel dönüşüm kira yardımı, Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projelerinin uygulanabilirliğini arttırıyor. Bu kapsamda devletin kira yardımı desteğinden kentsel dönüşüm projesi sahasında yıkımına karar verilen bina sakini olan kiracılar yararlanabilmektedir. Bu kişilerin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım kararının alınmasıyla birlikte tahliye tarihiden itibaren en geç 1 yıl içinde veya yıkıldığı tarihten itibaren en fazla 3 ay içinde başvuru yapması gerekiyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Kentsel dönüşüm kapsamında sunulan kira yardımı başvuru işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bununla birlikte devletin kira yardımı desteği kentsel dönüşüm projesinin gerçekleştirildiği lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Kira yardımı tutarının hesaplaması ikamet edilen şehir kriterlerine göre belirleniyor.