2021’de etkilerini hissettiren ve 2022 başı itibariyle uçuşa geçen enflasyon, vatandaşın yaşamının her alanını olumsuz şekilde etkilemeye devam ediyor. Özellikle son dönemin en fazla tartışılan konularından birisi olan yüksek kira artışları vatandaşın mağduriyetine neden oluyor. Ancak son dönemde kira fiyatlarında yaşanan bu artışların ardından ev almak isteyenler için müjdeli haber geldi. Türkiye genelinde bazı il ve ilçelerde uygulanan ev satış fiyatları ve kira fiyatları için ciddi düşüş haberleri geliyor. İşte ev ve kira fiyatları düşen o il ve ilçeler!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Kira Fiyatlarında %13’ü Bulan Düşüş

Kira fiyatlarının 2022 Ocak ayından beri sürekli yükselmeye devam etmesi, çoğu ev sahibi ve kiracıyı mahkemelik dahi yapmıştı. Kira fiyatlarındaki bu artıştan sıkılan ve çözüm arayışında olanlar için bazı il ve ilçelerdeki kira düşüşleri ise nefes aldıracak. Söz konusu kira düşüşlerinin İstanbul’un bazı ilçelerinde dahi geçerli olduğu görüldü. İstanbul’un bazı ilçeleri de dahi olacak şekilde Türkiye’nin 7 şehrinde kira fiyatlarında %4 ile %13 arasında düşüş yaşandığı belirtildi.

Türkiye’de Ağustos ayı kira fiyatları düşüşünde Antalya’da yer alıyor. Antalya genelinde kira fiyatları %7’i buldu. Antalya’nın haricinde Burdur’da %4, Çorum’da %8, Mardin’de %8, Sinop’ta %13 seviyesinde oldu. Bu illerin haricinde Türkiye’nin 3.büyük şehri İzmir’de kira fiyatları %4 oranında düşerken, Marmara Bölgesi’nin önemli sanayi ve ulaşım şehirlerinden Yalova’da ise kira fiyatları %7 oranında düşüş yaşadı.

İstanbul’da Kira Fiyatı Düşen İlçeler Belli Oldu

İstanbul’da kira fiyatları 2022’de çok yüksek seviyede artış yaşamıştı. Bu artışa rağmen bazı ilçelerinde kira fiyatlarında Ağustos ayı itibariyle düşüşlerin başladığı da açıklandı. Buna göre İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde kira fiyatlarında tam %10 seviyesinde bir düşüş meydana geldi. Beşiktaş gibi merkezi ve tarihi ilçenin haricinde İstanbul’un yeni yapılaşmanın öne çıktığı bölgelerinde de kira fiyatlarında düşüş olduğu gözlemlendi.

Açıklanan verilere göre İstanbul’da Ataşehir ve Bahçelievler gibi yeni ve lüks yapılaşmaların mevcut olduğu bölgeler ile kısmi sayfiye noktalarından olarak değerlendirilen Çekmeköy’de de Ağustos ayında kira fiyatları düşüşe geçti.