Türkiye sosyal devlet ilkesi gereğince ihtiyaç sahibi vatandaşları yalnız bırakmamaya devam ediyor. Özellikle Pandemi dönemiyle birlikte ihtiyaç sahibi sayısının hızla arttığı Türkiye’de devlet tarafından sunulan sosyal yardımların kapsamı da genişletilmişti. Yapılan yeni sosyal yardım düzenlemeleriyle birlikte devlet yardımından yararlanan kişi sayısı da arttırılmıştı. 2022’de devlet elektrik ve kira desteği sunmaya başladı. Peki devletin elektrik ve kira desteğinden kimler yararlanabilir? 2022 elektrik ve kira desteği ne kadar? İşte tüm detaylar!

Evi Olmayanlara 1.150 TL Kira Desteği

Günümüzde devlet, barınma ihtiyaçlarını karşılamakta dahi zorlanan ekonomik darboğaz içerisindeki vatandaşlara destek oluyor. Devlet, 2022 yılında ilgili kurumları vasıtasıyla tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlar için 1.150 TL tutarında kira desteği ödemesi yapıyor. Bu destekten evi olmayan ve kirasını ödemekte zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen kira desteği yardımına ilişkin başvurular ise bakanlığın e-Devlet sisteminde yer alan başvuru ekranından alınıyor.

Devlet bu destek ile 2022 yılında barınma ihtiyaçlarını dahi karşılamayan vatandaşların bu konudaki ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanmasını sağlamayı hedefliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın dışında da 2022 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyeler ve STK’lar ile özel vakıf ve dernekler tarafından da kira desteği yapılmaktadır.

Devletin Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

2022 yılında geçilen kademeli elektrik tarifesi ve gelen yeni elektrik zamları ile birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşlar, elektrik faturalarını ödemekte güçlük çekiyor. Özellikle elektronik cihazlara bağımlı hastalığa sahip olan vatandaşlar için sunulan elektrik yardımının kapsamı genişletildi. Ayrıca 2022 elektrik desteğine zamda yapıldı.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Devletin elektrik desteğinden hanede yaşayan kişi sayısına göre faydalanılabiliyor. Buna göre hanede 1 veya 2 kişi yaşıyorsa 103 TL’ye kadar, 3 kişi yaşıyorsa 137.33 TL’ye kadar,  4 kişi yaşıyorsa 171.67 TL’ye kadar ve 5 kişi yaşıyorsa 206 TL’ye kadar elektrik faturası karşılanıyor. Elektrik faturası tutarı bu destek ödeme limitlerinden fazlasıyla üstünde kalan kısım için ödemelerin vatandaşın kendisi tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Destekten yararlanabilmek için vatandaşların kimlikleri ve elektrik faturaları ile birlikte en yakın PTT şubesine şahsen başvurması gerekiyor.