Son dönemde gayrimenkul sektöründe yaşanan fiyat artışları kiracıları üzmeye devam ediyor. Milyonlarca vatandaşın mağduriyet yaşamasına neden olan kira fiyatlarına karşı devletten önemli düzenlemeler ise gelmeye devam ediyor. Bu çerçevede milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bir düzenleme daha duyuruldu. Devlet, yaptığı açıklamayla milyonlarca kiracıyı sevindirdi. İşte devletin 2022 yılında konut ve kira fiyatlarında düşüş oluşturmak için yaptığı yeni düzenleme!

Kirada Oturanlara Müjde!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde, 2022 yılında konut fiyatlarında ve kira fiyatlarında yaşanan devasa fiyat artışlarının önüne geçilmeye çalışılıyor. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren konut ve kira fiyatlarına ilişkin yeni düzenlemeler açıklanıyor. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen son düzenleme ise Bakan Murat Kurum tarafından açıklandı. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre arz fazlası olan ve bu sebeple kiralama veya satış yapılamayan ofise dönüştürüleceği açıklaması yapıldı.

Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamada Türkiye genelinde vatandaşın şikayetçi olduğu konut fiyatlarını ve kira fiyatlarını düşürebilmek için önemli adımlar attıklarını ve yeni adımlar atmaya da devam ettiklerini açıkladı. Bu kapsamda bakanlığın yeni çalışmasına göre İstanbul genelinde ortalama 1.5 Milyon metrekare, Türkiye genelinde ise 4 Milyon metrekare arz fazlası oluşmuş yapı bulunuyor. Bu durumda kiralama yapılmamasına veya satış yapılamamasına neden oluyor. Bu çerçevede bakanlık tarafından yapılan yeni düzenleme kapsamında söz konusu arz fazlası olan ofislerin konuta dönüştürülmesi için bir çalışma gerçekleştirilecek.

50.000 Yeni Konut Gelecek

Bakanlık tarafından söz konusu arz fazlası olan ofislerin konuta dönüştürülmesi projesinin konut fiyatları ve kira fiyatları bakımından kısa vadede olumlu etkilerinin olacağı belirtiliyor. Çünkü söz konusu çalışmanın tamamlanması ile birlikte 50.000 yeni konut sunulabilecek. Böylelikle konut ve kira fiyatları bakımından vatandaşa rahat bir nefes aldıracak ve söz konusu fahiş yükselişin önüne geçilmesi sağlanacak.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Bakan Kurum tarafından açıklanan yeni çalışmaya ilişkin olarak diğer detaylar ise yakın zamanda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulacak. Böylelikle hangi ofislerin arz fazlası olduğu ve bunlardan hangisinin konuta dönüştürülmesine ilişkin uygulama yapılacağı da belli olacak.