Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Özellikle salgın sonrasında tüm dünyayı etkisi altına alan enflasyon yükselişi, yaşanan uluslararası krizlerinde etkisiyle küresel bir ekonomik kriz oluşturdu. Kırılgan olan ülke ekonomimizin de bu durumdan diğer birçok ülkeye göre daha fazla etkilenmesi de kaçınılmaz oldu. Sürekli artan fiyatlar ve eriyen alım gücü, özellikle dar gelirli kesim üzerinde çok daha ağır etkiler oluşturuyor. Bu çerçevede devlet tarafından sağlanan desteklerin kapsamları genişletilmeye ve sürekli olarak arttırılmaya da devam ediliyor.

Bu çerçevede hazırlanan destekler arasında, kiradan, elektrik tüketim desteğine kadar birçok farklı yardım bulunuyor. Kira desteği olarak sunulan yardımlar, kiranın ödendiği bölgeye göre değişiyor. Elektrik tüketim desteğiyse, özellikle salgın sonrasında fahiş oranda artan tüm enerji fiyatları nedeniyle, çok geniş bir kesime yapılıyor.

Kira Desteği Nedir? Ne Kadar Veriliyor?

Kira desteği, ailede yaşayan kişi sayısına göre, hanenin kazancının bölümünde düşen oranın, asgari ücretin 3’ te 1’ inden az olması koşuluyla veriliyor. Bunun yanında, ailede sigortalı olarak çalışan kişi bulunuyorsa, kira desteği alamıyor. Böylece gerçekten ihtiyaç sahibi olan dar gelirli belirlenmiş oluyor. Ailede dul, yetim, ölüm aylığı alan bir kişi varsa, yine kira desteği alamıyor. Diğer bir anlatımla, ailenin gelirinin dar gelirli sınıfa girmesi, sigorta güvencesinin bulunmaması gerekiyor. Kira desteği aylık 650 lira ile 1.150 lira arasında değişiyor. Yaşanılan bölgeye ve bölgenin kira rayicine göre destek oranı da değişiyor. Kira desteği başvurular e-devlet platformundan ya da SYDV aracılığıyla yapılabiliyor.

Elektrik Tüketim Yardımı Nedir, Ne Kadar Veriliyor?

Enerji fiyatlarının dünya genelinde artması, salgın öncesi döneme göre 2-3 kat daha pahalı elektrik kullanmaya başlamamıza neden oldu. Bu durum yaşamsal bir tüketim olan elektriğin, dar gelirli ailelerde büyük bir baskı oluşturmasına yol açtı. Bu çerçevede hazırlanan Elektrik Tüketim Desteği, hanede yaşayan kişi sayısı ve kişi sayısına göre artan tüketime göre veriliyor.
Doğrudan nakit olarak ödenmeyen elektrik tüketim desteğini alabilmek için, elektrik faturalarının PTT şubeleri aracılığıyla ödenmesi gerekiyor. Ödemeler sırasında hak edilen elektrik tüketim desteği, kişinin faturasından düşüyor. Devletten çeşitli destekler alan herkes, aynı zamanda otomatik olarak elektrik tüketim desteğini de alıyor. SYDV ve e-devlet aracılığıyla başvurularınızı yapabiliyorsunuz.  Hanede yaşayan kişi sayısına göre verilen destek tutarları şu şekilde; 1-2 kişi: 103 TL 3 kişi: 137,33 TL 4 kişi: 171,67 TL 5 kişi: 206 TL