2022 Yılının başlamasıyla birlikte giderek daha da kötüleşen yaşam şartları, hayat pahalılığının hız kesmeden devam ediyor olması, en fazla dar gelirli kesim üzerinde etkili oluyor. Zaten çeşitli desteklerle yaşamını idame ettiren büyük bir kesim için, alım gücünün sürekli düşmesi çok zorlu yaşam koşullarını da beraberinde getiriyor. Bu durum devlet tarafından da yakından takip ediliyor. Özellikle dar gelirli ve desteğe muhtaç kişiler için hem destek oranlarında sürekli artışlar yapılıyor, hem de daha geniş bir çerçevede destekler sağlanıyor. Devlet tarafından sunulan kira desteği ve elektrik desteği, özellikle kiraların olağanüstü yükselişi nedeniyle dar gelirli aileler için çok önemli bir işlev görüyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Devletin Kira Desteği Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından sağlanan kira desteği, şehirlere göre değişen oranlarda ve aylık olarak ödeniyor. Desteğe muhtaç kişinin oturduğu şehire göre, 450 liradan 1.150 liraya kadar kira desteği sağlanıyor. Kira desteği için başvurular e-devlet üzerinden ya da SYDV aracılığıyla yapılabiliyor.

Devlet Kira Desteği için, kişinin dar gelirli olduğunu kanıtlaması isteniyor. Buna göre SGK’ lı olarak çalışmaması, dul ve yetim aylığı ya da yaşlılık aylığı almıyor olması, Hane gelirine göre fakir kategorisinde yer alması gerekiyor. Bu koşullara sahip olan herkes, SYDV’ ye başvurarak ya da doğrudan e-devlet platformu üzerinden kira desteğine başvurabiliyor.

Devletin Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Elektrik desteği, doğrudan başvurulan bir destek türü değil. Kira desteği, çocuk desteği ve çeşitli diğer desteklerden faydalanan kişiler, doğrudan elektrik desteği almaya da hak kazanıyor. Diğer bir anlatımlar elektrik desteğini alanlar, zaten diğer desteklerden faydalanan ve bu destekler için gerekli koşullara sahip kişiler oluyor. Bunlara ilave olarak, yaşamını cihaza bağımlı olarak geçirmek zorunda olan hastalar elektrik desteği alabiliyor.

Elektrik desteği, hanede yaşayan kişi sayısına göre artan tüketime orantılı bir şekilde yapılıyor. Desteği almaya hak kazanan kişiler, elektrik faturalarını PTT şubeleri aracılığıyla ödüyor. Ödeme sırasında hak sahibinin elektrik desteği tutarı, faturadan düşülüyor. Elektrik desteği kişi sayısına göre şu tutarlarda yapılıyor;

  • 1-2 kişi: 103 Lira
  • 3 kişi: 137,33 Lira
  • 4 kişi: 171,67 Lira
  • 5 kişi: 206 Lira