Hayat pahalılığının her alanda kendisini hissettirdiği bu dönemde devlet, ihtiyaç sahiplerine yönelik sunduğu desteklerinin kapsamını genişletti. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren 2023 elektrik yardımı ile de ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarını ödemelerinde destek sağlanıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik 2023 yılında sunulan devletin elektrik yardımı şartları ve miktarı da belli oldu. İşte 2023 yılında devletin sağladığı elektrik yardımı şartları ve tutarları!

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

İhtiyaç Sahiplerine Elektrik Desteği

2023 yılında devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak elektrik yardımı desteği sağlanıyor. Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar elektrik yardımı sayesinde artan elektrik faturaları nedeniyle mağduriyet yaşamıyor. Elektrik yardımı desteği sayesinde elektrik faturalarındaki artışın ihtiyaç sahibi vatandaşların faturalarını ödemekte güçlük yaşamasının önüne geçiliyor.

Devletin Elektrik Yardımı Şartları Neler?

Devletin sunduğu elektrik yardımı desteğinden Türkiye genelinde 2.4 Milyon hanenin yararlanabildiği açıklandı. 2023 yılında devletin ihtiyaç sahibi hanelere yönelik olarak yapılacak elektrik yardımı desteğinin 3.4 Milyar TL olacağı açıklandı.
Devletin elektrik yardımından vatandaşların herhangi bir kuruma başvuruda bulunmalarına gerek bulunmuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen elektrik fatura desteği için başvuru almıyor. Bakanlık tarafından yapılan araştırmalar kapsamında sosyal yardımlardan yararlanan ihtiyaç sahibi hanelere otomatik olarak elektrik fatura desteği sağlanmaktadır.
İhtiyaç sahibi olduğu belirlenen hak sahibi vatandaşlar her ay elektrik faturaları ve T.C. kimlik kartları ile birlikte en yakın PTT şubelerine giderek, yardımdan yararlanabiliyor. Yardım kapsamında bakanlık tarafından hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenen tutarlardaki elektrik faturası devlet tarafından karşılanıyor. Elektrik faturası destek tutarının üzerinde olması halinde ise üzerinde kalan kısım vatandaşlar tarafından kendi cebinden ödeniyor.

2023 Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Bakanlık, 2023 yılında elektrik yardımı tutarlarını arttırdı. Elektrik fatura desteği ödemeleri hanede yaşayan kişiye göre belirli kilovatsaat değerlerinde gerçekleştirilmektedir. Buna göre 2023 yılında elektrik yardımı desteği hanede yaşayan kişi sayısı;

  • 1 veya 2 kişiyse 75 kilovatsaat(108 TL)
  • 3 kişiyse 100 kilovatsaat(144 TL)
  • 4 kişiyse 125 kilovatsaat(180 TL)
  • 5 veya daha fazla kişiyse 150 kilovatsaat(216 TL)

Olarak gerçekleştirilmektedir.