Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Yaz aylarında bol bol satın alabildiğimiz ve tam da mevsiminde tüketmekten büyük zevk aldığımız domatesi kış aylarına da saklayabilmek yıllardır birçok kişinin yapmaya çalıştığı faaliyetlerin başında geliyor. Ancak yaz aylarından taptaze almış olduğumuz domatesleri kış aylarına da taşıyabilmek için belli başlı saklama yöntemlerini uygulamamız gerekiyor. Bu yöntemlerin başında ise domates ya da diğer bazı sebzelerin derin dondurucuda saklanması geliyor. Peki ama dondurucuda domates saklamak için nasıl bir yöntem uygulamamız gerekiyor. İşte dondurucuda domates saklama yöntemleri ve detaylar!

Dondurucuda Domates Saklama Yöntemleri

Dondurucuda domates saklamak için yapmamız gereken ilk iş domateslerimizi kabukları ile birlikte blendera atalım ve iyice çekelim. Bu şekilde çekmiş olduğumuz domates soslarımızı kilitli bir poşete koyarak saklayabilirsiniz. Kilitli bir poşet ile saklamış olduğunuz domates sosunu dilerseniz birkaç gün içerisinde kullanabilir. Bunun yanı sıra domates sosunuzu dondurmanın bir diğer yolu da silikon buzluk kaplarına koymak. Bu şekilde silikon kabına koymuş olduğunuz domates kalıplarını ardından buradan çıkardıktan sonra yine kilitli buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. Bunun akabinde kullanacağınız kadar domates sosu kalıbını çıkartarak domates doğramak yerine direkt kalıpları yemeklerinize katabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise domateslerinizi halka halka doğramak ve bu şekilde dondurmak. İster kabuklu isterseniz de kabuksuz olarak dondurabileceğiniz domates halkalarını dondurduktan sonra eksi 21 dereceye kadar dayanabilen kaplara yerleştirerek dondurucunuza koyabilirsiniz. Bu şekilde hazır olarak dondurduğunuz domates halkalarını kış aylarında yemeklerde ya da tostlarda çıkartıp kullanabiliyorsunuz.

Kabuklarını Soyarak da Saklayabilirsiniz

Farklı bir yöntem olarak da domateslerinizin kabuklarını soyarak saklamak. Domateslerin arkalarına çarpı işareti koyarak kaynamakta olan suyun içerisinde 1 ya da 1,5 dakika kadar koyalım. Sürenin bitiminin ardından kaynatmış olduğumuz domateslerin kabuklarını soymaya başlıyoruz. Bu yöntemi daha çok domatesli yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu yöntemle kabuklarını soymuş olduğumuz domatesleri küp küp doğrayarak yine kilitli poşetlerde saklayabiliriz. Bununla birlikte bu şekilde doğradığımız domatesleri pet bardaklara koyarak bu şekilde de saklayabiliriz. Böylelikle donmuş durumda olan doğranmış ve kabukları soyulmuş domatesleri yemeklerimizde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Siz de bu yöntemlerden herhangi birisini kullanarak domateslerinizi bir kış boyunca saklayabilirsiniz.