Kıyafetlerimize bulaşan boya lekeleri, belki de onların başına gelen en talihsiz olaylardan birisi olsa gerek. Hele ki bir de en sevdiğiniz kıyafetinizin başına geldiyse gerçekten de büyük bir talihsizlik. Ama en azından büyük bir çaresizlik değil diyerek sizleri biraz rahatlatalım. Çünkü sırf boya bulaştı diye o en sevdiğiniz kıyafeti atmak zorunda değilsiniz. Biraz sonra anlatacağımız yöntemleri uygulayarak siz de kıyafetinize bulaşan boya lekelerinden kurtulabilir ve onları bu sevimsiz durumdan kurtarabilirsiniz. İşte sizin için kıyafetlere bulaşan boya lekelerini çıkaran yöntemler ve bunun için kullanılacak malzemeler!

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Su Bazlı Boyaları Çıkarma Yöntemi

Kıyafetinize bulaşan boyanın temizliği için öncelikle söz konusu boyanın cinsini bilmeniz çok önemlidir. Eğer bulaşan boya su bazlı bir boya ise bu durumda bu boyanın hammaddesi su esaslı olduğu için su içinde kolaylıkla çözünebilir. Eğer su bazlı boyanız bulaşmış olduğu kumaş üzerinde kurumuşsa bu durumda lekeyi aşağı bakacak şekilde kumaşı musluk altında soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Bu şekilde kıyafetinize bulaşan boya lekesinin çözünmesini ve kumaştan büyük ölçüde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu boyaların pigmentlerini kumaştan çıkarmak için ise tinerle fırçalamanız yeterlidir.

Yağlı Boyaları Çıkarma Yöntemi

Özellikle sanatsal çalışmalarda oldukça sık bir şekilde kullanılan yağlı boyalar binaların dış cephelerinde de tercih edilen boya türleri arasında yer alıyor. Ancak baştan söylememiz gerekiyor ki kıyafetlerinize bulaşan yağlı boyalar maalesef su bazlı boyalara kıyasla sizi biraz daha uğraştırabilir. Özelikle de kıyafetlerinize bulaşmış ve bu şekilde kurumuş olan durumlarda ekstra bir çaba harcamanız gerekebilir. Böylesi durumlarda kıyafetinize bulaşan kurumuş lekenin fazlasını kumaşa zarar vermeden kesici bir alet yardımıyla kazıyın. Akabinde lekeyi yumuşatmak için herhangi bir incelticiyi leke üzerine uygulayın ve bekleyin. Bunun için terebentin kullanabilirsiniz. Sonrasında ise kalan boya izleri için WD-40 ya da izopropil alkol veya amonyak uygulayabilirsiniz. Bu çözücülerden herhangi birisini 15 dakika kadar beklettikten sonra kumaşınız hemen yıkamaya alın.

Kıyafetinize bulaşan boya eğer kuru boya ise bu durumda da bulaşık deterjanı ile lekeye kolayca müdahale edebilirsiniz.