Günlük hayatta birçok kez geçirdiğimiz talihsizlikler, sakarlıklar ya da kazalar nedeniyle giysilerimizde istenmeyen lekelenmeler meydana gelebiliyor. Hele bir de bu lekeler yağ lekesi ise ve en sevdiğiniz kıyafetinize bulaşmışsa bu oldukça can sıkıcı bir durum olabiliyor. İşte böylesi durumlarda lekelenen kıyafetlerinizi atmak yerine erken ve doğru bir müdahale ile onları kurtarabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Biraz sonra vereceğimiz pratik bilgiler sayesinde kıyafetlerinize bulaşan yağ lekelerinden kolay bir şekilde kurtulabilir ve inatçı lekelerden hiç uğraşmadan kurtulabilirsiniz. İşte hayat kurtaran püf noktaları!

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Diş Macunu ile Yağ Lekelerinden Kurtulma

Kıyafetlerinize bulaşan yağ lekelerinden kurtulmanın önemli ve bir o kadar da basit yöntemlerinden Lekenin içine diş macunu sürün ve kurumasını bekleyin. Diş macununu soğuk suyla durulayın. Dikkat! Macun tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Ardından, çamaşırınızı normalde yıkadığınız gibi çamaşır makinenizde yıkayın. Ancak bu aşamadan önce diş macununun tamamen kuruduğundan emin olmadan durulama yapmayın.

Zippo Benzini (Saatçi Benzini)

İnanmayacaksınız ama yağ lekelerinden kurtulmanın bir diğer yolu da zippo benzininden geçiyor. Bunun için kıyafetinizin yağ lekesi gelen bölümüne bir damla saatçi benzini damlatın ve kıyafetinizi çamaşır makinesinde normal sıcaklıkta yıkayın. Kıyafetiniz makineden çıktıktan sonra lekenin tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

Bulaşık Deterjanı ile Yağ Lekesi Temizleme

Kıyafetlerinize bulaşan yağ lekelerinden kurtulmanın belki de en bilinen ve en pratik yöntemlerinden birisi de bulaşık deterjanı ile temizleme yöntemi. Başınıza başka bir evde, işte ya da herhangi bir yerde bir kaza geldiğinde ve kıyafetiniz yağ lekesi olduğunda ilke önlem olarak hızlıca lekelenen bölgeye bulaşık deterjanı uygulayabilirsiniz. Bunun için kıyafetinizde yağ damlayan yerin üzerine seyreltilmemiş bulaşık deterjanını sürün ve temiz bir sünger ya da bez yardımıyla yağ lekesini güzelce ovalayın. Bunun ardından da kıyafetinizi çamaşır makinesine atarak normal programında yıkayın.

Yarı Yağlı Süt ile Leke Temizliği

Bu yöntem ise duyunca kulağa bir hayli şaşırtıcı geliyor. Yağ lekesi olan kıyafetinizi temizlemek için leke damlayan yerin üzerine az miktar yağsız süt dökün ve lekenin 15 dakika kadar kurumasını bekleyerek çamaşır makinesinde yıkayın.