Vazgeçemeyeceğimiz yemeklerin başında gelen kızartmalar gerek yetişkinlerin gerekse de çocukların en çok sevdiği yemeklerin başında geliyor. Ancak kızartmalar konusunda birçok kişinin en büyük handikabı ise çok fazla yağ çekiyor olmaları. Peki ama ya size kızartmalarınızın daha az yağ çekmesi için bazı pratik yöntemler olduğunu söylesek. İşte sizin için kızartmaların yağ çekmemesi için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler!

Önemli Püf Noktaları

Kızartmalarınızın fazla yağ çekmemesi için bazı pratik yöntemler uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak işe uygun bir kızartma tavası alarak başlayabilirsiniz. Eğer kızartma tavanızı ısıya dayanıklı bir malzemeden seçecek olursanız bu durumda kızartmalarınızda daha çok istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Çünkü yağın ısıya dayanma süresi ne kadar artarsa yemeğinizin lezzet kalitesi de o derece yükselir. Bununla birlikte kızartma için kullanacağınız yağ da son derece önemli. Zeytinyağı ya da fındık yağı, kızartmalar için en uygun, ısıya dayanma süreleri en yüksek olan yağlar arasında yer alır. Ayrıca kızartma yaparken yağın yeterince kızmış olduğundan da emin olmalısınız.

Kızartmaların Yağ Çekmemesi İçin

Kızartmaların fazla yağ çekmemesi için yaptığınız kızartmanın ne olduğuna göre de hareket edebilirsiniz. Örneğin patates kızartması yapacaksanız öncelikle almış olduğunu patateslerin yeşillenmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca patatesleri kızartmadan önce bir süre soğuk ve tuzlu suyun altında, sonrasında ise tuzlu suyun içinde bekletmeniz gerekiyor.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Eğer patlıcan kızartması yapacaksanız bu durumda öncelikle patlıcanlarınızı şerit halinde soyduktan sonra doğramadan önce tuzlu soğuk suda bekletin. Ardından dilimledikten sonra yeniden tuzlu soğuk suyun içinde bekletin. Sonra fazlalık suyu süzelim ve kağıt havlu ile kurulayalım. Patlıcanlarınızı kızarttıktan sonra ise yağını süzmeyi ihmal etmeyin.

Bunun dışında kızartmayı düşündüğünüz tüm sebzeler için ortak bir püf noktasından daha bahsedebiliriz. Sebzelerinizi kızartırken çok fazla yağ çekmemeleri için kızartma yağının içine 1 tatlı kaşığı sirke ekleyebilirsiniz. Son olarak ise daha önceden de birçok yerden duymuş olabileceğiniz klasik ve etkili bir yöntemimiz daha var. Kızartmış olduğunuz besinleri, fazlalık yağlarını süzdürebilmek için kağıt havlu üzerinde bekletebilirsiniz. bu şekilde fazla yağın çekilmesini sağlamış olacaksınız.