Bugün kızartma yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları anlatıyoruz. Bu yöntemler sayesinde bir daha kızartmalarınız yağ çekmeyecek.

Ülkemizde özellikle de yaz aylarında sık sık tükettiğimiz yiyecekler arasında patlıcan, kabak, biber ve patates gibi kızartmalar geliyor. Hemen hemen her yemeğin yakışan bu kızartmalar ister domates sosuyla isterseniz de yoğurtla birlikte hayatımızın kurtarıcıları oluyor. Ancak özellikle de patlıcan gibi kızartma sırasında yağ çeken sebzeler, yaptığımız yemeğin lezzetini bozuyor. Bugün sizler için kızartma yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları anlatıyoruz. Bu trick yöntemler sayesinde bir daha kızartmalarınız asla yağ çekmeyecek!

Doğru Yağı Seçmek Önemli!

Kızartma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri yağ seçimi. Kullandığınız yağın ısıya dayanaklı olması gerektiğini unutmayın. Çabuk yanan yağlarda kızartma yapmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Yanmış yağda kızartma yapmak hem kızartmanızın lezzetsiz olmasına hem de sağlığınızın bozulmasına neden olabilir. Aman dikkat!

Yeterince Kızdırılmamış Yağda Kızartma Yapmayın!

En sık yapılan hatalardan biri de acelesi davranarak soğuk yani henüz yeterince ısınmamış ya da kızmamış yağda kızartma yapmaya çalışmak. Bu aceleci davranışınız nedeniyle kızartmasını yaptığınız ürünlerin yağ çekmesine ve lezzetini kaybetmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden kızartma yapacağınız yağın yeterince ısındığından emin olmanız şart!

Kızartma Tavasını Çok Fazla Doldurmak

Yapılan hatalardan bir diğeri ise yine sabırlı davranmamızdan kaynaklanıyor. Eğer güzel bir kızartma yapmak istiyorsanız kızartma tavasını çok doldurmamalısınız. Isı dengesi sürekli değişen yağda pişen yiyecekler hem normalden çok daha geç hazır hale geliyor hem sünger misali bütün yağı emiyor. Bu nedenle mümkünse hiçbir gıda diğerine değmemeli.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Kızartma İçin Püf Noktalar

Yapılan hatalardan sonra, belli sebzeleri nasıl kızartmanız gerektiğine dair tüyolar verelim:

  • Kabakları ve patatesleri kızartmadan önce tuzlu su da bir süre bekletirseniz yağ çekmediklerini göreceksiniz,
  • Ancak kabak ve patateslerden daha zor kızartması yapılan bir ürün varsa o da patlıcan! Hem çok çabuk yağ çeken hem de şeklini kaybeden patlıcan için de tuzlu su tekniğini kullanabilirsiniz ancak bu sefer patlıcanları hem doğramadan önce hem doğradıktan sonra tuzlu suda bekletmeniz gerekiyor. Bu şekilde patlıcanlar oldukça az yağ çekecektir. Ayrıca patlıcan gibi sebzeleri paneleyerek kızartırsanız hem daha az yağ çekecektir hem şekilleri bozulmayacaktır.