Kızartma denilince birçoğumuzun aklına patates kızartması geliyor. Birçok yemeğin yanına ya da pizza ve hamburger gibi fast food yiyeceklerin yanında severek tükettiğimiz patates kızartması için en çok dikkat etmeye çalıştığımız konulardan birisi de fazla yağ çekmemesini sağlamaya çalışmak. Bununla birlikte karışık kızartma da kimi zaman akşam ya da öğle yemeklerimizin sevilen menülerinden olabiliyor. Peki ama tüm bu kızartma çeşitlerinin fazla yağ çekmemesi için uygulayabileceğimiz bazı püf noktaları var mıdır? İşte patates, kabak, patlıcan ve hatta hamur işi kızartmalarınızın fazla yağ çekmemesi için yapabileceğiniz bazı yöntemler!

Patates Kızartmasının Yağ Çekmemesi İçin

Patates kızartmalarının fazla yağ çekmemesi için izleyebileceğimiz bazı küçük adımlar sayesinde daha lezzetli ve daha sağlıklı bir patates kızartmasına ulaşabiliriz. Bunun için öncelikle kullanacağımız patateslere de dikkat etmemiz gerekiyor. Öncelikle kızartma için alacağınız patateslerin yeşillenmemiş taze patatesler olmasına özen göstermelisiniz. Sonrasında ise patatesleri önce soğuk suda, ardından da tuzlu suyun içerisinde bekletirseniz patateslerinizin daha az yağ çekmelerini sağlamış olursunuz.  Diğer yandan kızartma aşamasında yağınızın iyice kızmış olduğuna da dikkat edin. Çünkü yağınız ne kadar kızarsa patatesleriniz o kadar az yağ çeker. Son olarak yağdan almış olduğunuz patatesleri havlu kağıtta süzdürerek fazlalık gelen yağları da bu şekilde alabilirsiniz.

Patlıcan ve Kabakların Yağ Çekmemesi İçin

Patlıcan ve kabak kızartması da birçoğumuzun sevdiği kızartma çeşitleri arasında yerini alıyor. Peki patlıcan ve kabakların fazla yağ çekmemeleri için ne yapabiliriz? Öncelikle patlıcanları alacalı olarak soyalım ve doğramadan önce soğuk ve tuzlu suda bekletelim. Ardından dilimleyerek bir kez daha tuzlu suyun içine koyalım. Kızartma işlemine başlamadan önce patlıcanlarımızın suyunu güzelce süzerek kağıt havluyla kurulayalım ve kızgın yağda kızartalım. Birkaç dakikanın ardından yağını süzdürerek alalım. Kabaklarımızın fazla yağ çekmemesi için de aynen yukarıda bahsetmiş olduğumuz patatesler için geçerli olan yöntemi izleyebilirsiniz.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Hamur İşlerinin Yağ Çekmemesi İçin

Hamur işlerinin yağ çekmemesi için uygulayabileceğiniz ilk önemli adım hamur işlerinizin oda sıcaklığında olmasını sağlamak. Bunun yanı sıra hamuru kızartacağınız yağın da ilk kez kullanılıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca hamurlarınızı yağda mümkün mertebe kısa sürede kızartmaya çalışmanız gerekiyor. Kızaran hamurlarınızı yağdan alırken de elinizden geldiği kadar yağını süzdürmeye çalışmalısınız.