Eğer sizler de kızartma yaparken, kızarttığınız ürünlerin çok yağ çektiğini düşünüyorsanız bu hatalardan çekinmeniz gerekiyor!

Çabuk Yanan Yağlarda Kızartma Yapmayın!

Kızartma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de kızartma yaptığımız yağ. Kullandığınız yağın ısıya dayanaklı olması gerekiyor, hızlı yanan ve ısı eşiği düşük olan yağlarda kızartma yapmak hem sağlığınız açısından rahatsızlıklar ortaya çıkartabilir hem de yaptığınız yemeğin ya da kızartmanın lezzetinin bozulmasına neden olabilir. Genellikle kızartma yaparken tereyağ ya da margarin gibi katı yağlar yerine ayçiçek yağı ya da zeytinyağı gibi sıvı ve ısı derecesi yüksek yağlar tercih etmemiz gerekiyor.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Yeterince Isınmamış Yağda Kızartma Yapılmamalı

Evet gündelik hayatın akışında hepimiz oldukça yoğun insanlarız ve acelemiz var! Ancak kızartma yaparken sabırlı davranmamız ve aceleci tavırlardan kaçınmamız gerekiyor. Eğer aceleci davranır ve yeterince ısınmamış soğuk bir yağda kızartma yapmaya çalışırsanız hem kızarttığınız sebzelerinizin ya da ürünlerinizin daha yavaş pişmesine neden olursunuz hem de kızartmasını yaptığınız ürünlerin yağ çekmesine ve lezzetini kaybetmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden kızartma yapacağınız yağın yeterince ısındığından emin olmanız şart!

Kızartma Tavasında Boşluk Bırakın

Kızartma yaparken hatalarımızdan biri de yine aceleci davranmamı yüzünden gerçekleşiyor. Eğer güzel bir kızartma yapmak istiyorsanız kızartma tavasını çok doldurmamalısınız. Isı dengesi sürekli değişen yağda pişen yiyecekler hem normalden çok daha geç hazır hale geliyor hem sünger misali bütün yağı emiyor. Bu nedenle mümkünse hiçbir gıda diğerine değmemeli.

Kızartma İçin Uygulayabileceğiniz Püf Noktalar

  • Kabakları ve patatesleri kızartmadan önce tuzlu suda bir süre bekletirseniz yağ çekmediklerini göreceksiniz.
  • Ancak kabak ve patateslerden daha zor kızartması yapılan bir ürün varsa o da patlıcan! Hem çok çabuk yağ çeken hem de şeklini kaybeden patlıcan için de tuzlu su tekniğini kullanabilirsiniz ancak bu sefer patlıcanları hem doğramadan önce hem doğradıktan sonra tuzlu suda bekletmeniz gerekiyor. Bu şekilde patlıcanlar oldukça az yağ çekecektir. Ayrıca patlıcan gibi sebzeleri paneleyerek kızartırsanız hem daha az yağ çekecektir hem şekilleri bozulmayacaktır.