Sağlıksız olduğunu düşünerek vazgeçmeye çalıştığımız kızartmalar, maalesef hayatımızdan belki de asla çıkartamayacağımız menüler arasında yer alıyor. Peki ama hayatımızdan tamamen çıkartmak yerine, yapım aşamalarında içine fazla yağ çekmelerini engelleyebilir miyiz? Sorunuz için elbette evet diyebiliriz. Bu yazımızda sizler için sofralarımızın aranan menülerinden birisi olan kızartmaların daha az yağ çekmeleri için uygulayabileceğiniz bazı püf noktalarından bahsedeceğiz. İşte hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli ve az yağ çeken kızartmaların sırrı olan detaylar!

Yağ ve Tava Seçimine Dikkat

Kızartma yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken hususların başında yağ seçiminiz geliyor. Bunun için öncelikle kızartma yapmayı düşündüğünüz yağın mutlaka ısıya dayanıklı bir yağ olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü kullanacağınız yağın dayanma süresi ne kadar fazlaysa yapacağınız kızartmaların da lezzeti o kadar güzel olur. Bunun için yağ seçiminizi daha çok zeytinyağı, fındık yağı, yer fıstığı yağı ya da diğer dayanma süreleri daha yüksek olan yağlardan yana yapmanızda fayda var.

Bununla birlikte kızartma yapacağınız tavanında yanmayan ve yapışmayan bir malzemeden yapılmasına dikkat etmelisiniz. Kızartma için en ideal olan araçlar kalın tabanlı tavalar ya da derin sos tencereleri olacaktır.

Tüm bu malzemelerinizi hazırladıktan sonra kızartma işleminiz için bu aşamada bir tüyo daha verelim. Kızartma yaparken yağınızı iyice kızdırmadan ürünlerinizi tavaya kesinlikle atmayın. Öncelikle yağınızın iyice kızdığından emin olun.

Patates Kızartma Tüyoları

Eğer yemeğinizin yanına patates kızartma yapmayı düşünüyorsanız, patateslerinizin yağ çekmemesi ve istediğiniz gibi kızarmaları için öncelikle bol tuzlu soğuk suyun içerisinde bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde patateslerinizin daha az yağ çektiğini siz de hemen fark edeceksiniz. Ayrıca patates alırken de patateslerin yeşil olmamasına özen göstermeyi ihmal etmeyin.

Patatesin yanı sıra patlıcan ve kabak için de tuzlu suda bekletme taktiğini uygulayabilirsiniz. Ancak patlıcanlarınızı soyduktan sonra doğramadan soğuk tuzlu suda bekletmelisiniz. Bir süre bu şekilde beklettikten sonra doğrayıp yeniden tuzlu soğuk suda bekletmeniz gerekiyor.

Son olarak kızartmalarınızı yaptıktan sonra mutlaka bir süre kağıt havluda bekleterek fazlalık yağlarını emmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Afiyet olsun!