Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Özellikle protein içeriğinden dolayı sık sık tercih edilen yemeklerin başında tavuk geliyor. Birçoğumuz için vazgeçilmez yemek listelerinin başında gelen tavuğu kimi zaman haşlayarak kimi zaman da fırında pişirebiliyoruz. Ama yine de bir süre sonra daha farklı bir menü tercih edebiliyoruz. İşte sizler için farklı bir sosla hazırlayabileceğiniz özel soslu tavuk tarifi!

Tavuk Kalamar Malzemeleri

Akşam yemeğine özel soslu tavuk kalamar yapmak için öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

  • 4 adet tavuk göğsü
  • 1 tane yumurta
  • 1 şişe maden suyu
  • 1 diş sarımsak
  • 5 yemek kaşığı un (50 gr)
  • 1 tatlı kaşığı tuz (5 gr)
  • 1 çay kaşığı karabiber (3 gr)
  • 1 tatlı kaşığı karbonat (5 gr)

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi özel soslu tavuk kalamar tarifimizi yapmaya. Bunun için Öncelikle 4 adet derisi alınmış tavuk göğsümüzü alalım ve uzun şeritler halinde keselim. Tavuk parçalarımızı uzunlamasına kestikten sonra derin bir karıştırma kabına 1 adet yumurta, ezilmiş 1 diş sarımsak, bir tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı karabiber, 5 yemek kaşığı kadar un ve 1 şişe maden suyumuzu da ekledikten sonra çırpma teli yardımıyla karışımımızı iyice karıştıralım. Bu işlemi karışıma katmış olduğumuz tüm malzemeler iyice karışarak karışım pürüzsüz bir hal alana kadar devam ediyoruz. Sonra daha önceden uzun şeritler halinde doğramış olduğumuz tavuk dilimlerimizi de karışıma ekleyerek bir kaşık yardımıyla iyice karıştıralım. Tavuk parçalarımız karışıma iyice bulandıktan sonra kabımızı streç yardımıyla kaplayalım ve en az bir saat kadar buzdolabında bekletelim. Süreyi uzatabilme şansınız varsa tavuklarınız sosu daha iyi özümser. Bu süre boyunca dolapta bekleyen tavuklarımızı dolaptan çıkarttıktan sonra kızartma tavamıza yağımızı koyarak iyice kızdıralım. Ardından tavuk parçalarımızı kızgın yağda önlü arkalı çevirerek kızartalım. Kızaran tavuk parçalarımızı fazlalık yağı alması açısından kağıt havlu sermiş olduğumuz bir tabağa alalım. Son olarak ketçap ve mayonez soslarımızı da küçük sos kaplarına koyarak tavuklarımızla birlikte servis tabağımızı hazırlayalım.

Ancak tavuklarımız piştikten sonra sıcak bir şekilde servis etmeye dikkat edelim. Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!