Ev temizliği ve hijyen konusunda belki de hepimizin en hassas olduğu konuların başında tuvalet temizliği gelir. Gerek kendimizin gerekse de aile bireylerimizin sağlıklarını koruyabilmek için düzenli aralıklarla tuvalet temizliği yapmak son derece önemli. Ancak özellikle sararan tuvaletler birçoğumuzun da en büyük kabusları arasında. Bunun için güçlü kimyasallar kullanmak kimi zaman işe yaramadığı gibi aynı zamanda sağlık açısından da son derece zararlı olabiliyor. Peki ama banyolarımızda kesinlikle istemediğimiz görüntülerden birisi olan sararan tuvalet görüntüsünden nasıl kurtulabiliriz? İşte sararan tuvalet temizliğinde kullanabileceğiniz birtakım yöntemlerden bazıları!

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Sirke Mucizesi

Sararan tuvaletleri temizlemenin yolarından birisi de yine birçok alanda kullanılan bir malzemeden geçiyor. Mutfaklarda yemeklerde kullanmanın yanı sıra ev temizliğinde de birçok alanda kullanılan sirke, sararan tuvaletlere karşı da birebir. Eğer hem beyaz taşlar ve hem de yüksek hijyeni bir arada istiyorsanız bu durumda sirke tam da size göre. Bunun için öncelikle ellerimize eldiven taktıktan sonra tuvaletteki suyu tamamen boşaltalım. Ardından 3 fincan kadar beyaz sirkeyi püskürtebileceğimiz bir kaba ya da sprey şişeye alalım. Sonrasında suyunu tamamen boşaltmış olduğumuz tuvaletin yüzeyinde bulunan izlere doğrudan hedef alarak beyaz sirkemizi sıkmaya başlayalım. Sonrasında sert bir tuvalet fırçası yardımıyla sarı izler tamamen yok olana kadar fırçalayalım.

Boraks Tozu

Beyaz sirkenin ardından tuvaletlerdeki sarı ve kirli lekeleri gidermenin bir diğer yolu da boraks kullanmak. Eğer ilk iş olarak çamaşır suyu kullanıp hatta ardından sirkeli temizleme yöntemini de denemenize rağmen bir başarı elde edememişseniz bu durumda borakstan yararlanabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir miktar boraks temin edelim. Ardından boraksı talimatlara uygun bir şekilde kirli alana uygulayalım. Oldukça güçlü bir kimyasal yapıya sahip olan boraks sayesinde tuvaletinizdeki izleri çok kolay bir şekilde giderebilir ve banyonuzdaki aradığınız beyazlığa ve temizliğe ulaşabilirsiniz. Ancak bunun için yine öncelikle tuvaletteki suyu tamamen boşaltarak işe başlayalım. Sonra da toz halindeki boraksı doğrudan sarı lekelerin üzerine serpelim. Son olarak tuvalet fırçası yardımıyla lekelerin üzerini iyice fırçalayalım. Yaklaşık olarak 30 dakika boyunca beklettikten sonra tuvaleti yeniden suyla dolduralım ve yüzeyi yıkayalım.