Çocukların en çok sevdiği yemeklerin başında gelen patates ve köfte ikilisini ayrı ayrı değil de bir defada yapmayı hiç denediniz mi? Oldukça farklı bir lezzet denemesi olan patatesli köfte tarifimizi eğer bu güne kadar denememişseniz mutlaka yapmalısınız. Gerek yetişkinlerin gerekse de çocukların severek tüketeceği patatesli köfte tarifimizle akşam ya da öğlen yemeklerinizi süsleyebilirsiniz. Güzel olduğu kadar besleyici ve sağlıklı da olan patatesli köftenin yapımı ise son derece basit. Siz de birazdan vereceğimiz adımları uygulayarak son derece basit bir şekilde tarifi uygulayabilirsiniz. İşte sizler için hem sizin hem de çocuklarınızın bayılarak yiyecekleri patatesli köfte için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve yapımında uygulayabileceğiniz püf noktaları!

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Patatesli Köfte Tarifi İçin Malzemeler

Patatesli köftemizin yapım aşamalarına geçmeden önce gerekli olan malzemelerimizi sıralamakta fayda var. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 2-3 adet orta boy patates
  • 1 yemek tabağı kadar kıyma
  • 2-3 dilim ekmek
  • 1 adet soğan
  • 1 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • Tuz

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi patatesli köftemizin yapım aşamalarına.

Patatesli Köfte Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz patatesli köfte için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra şimdi sıra geldi yemeğimizin yapım aşamaları ve püf noktalarına. Bunun için öncelikle yapmamız gereken patateslerimizi soyarak rendelemek. Rendemizin ince kısımlarıyla patateslerimizi rendeledikten sonra elimizle avuçlayarak suyunu iyice sıkalım. Ardından soğanlarımızı da rendeleyelim ve aynı şekilde suyunu elimizle iyice sıkalım. Son olarak ekmeklerimizi de su ile bir miktar ıslattıktan sonra yine elimizle suyunu sıkalım. Tüm bu malzemelerimizi iyice sıkarak hazırladıktan sonra diğer geri kalan malzemeleri de onların üzerine ekleyerek güzelce yoğurmaya başlayalım. Tüm malzemeleri iyice yoğurup birbirine tam olarak karışmalarını sağladıktan sonra karıştırma kabının üzerini kapatıp buz dolabında yaklaşık olarak 30 dakika kadar dinlendirelim. Yarım saatin sonunda dolapta dinlenmiş olan harcımızı şekillendirip orta ateşte güzelce pişirelim. Ancak bu esnada köftelerinizi çok kalın yapmamaya çalışın. Eğer köfteleriniz çok kalın olursa içinin çiğ kalmasına neden olabilirsiniz.

Afiyet olsun!