Ev veya ofislerimizde en sık kullandığımız eşyaların başında mobilyalarımız geliyor. Gün içerisinde bu denli fazla kullanılıyor olmalarından dolayı ise en çok kirlenen eşyalarımız yine mobilyalarımız oluyor. Peki ama kirlendiklerinde makineye atıp yıkayamayacağımız bu mobilyalarımızın temizliğini ne şekilde yapabiliriz? Üstelik bir de temizlenmesi çok zor olan lekeler oluştuğunda mobilyalarımızı temizleyebilmek için birtakım özel yöntemler kullanmak durumunda kalabiliriz. İşte sizler için mobilyalarınızda oluşan lekeleri temizleyebilmek için birtakım öneriler!

Mobilya Temizliğinde Kullanılabilecek Yöntemler

Gün içerisinde en çok kullandığımız eşyalarımızdan birisi olan mobilyalarımız, her gün sık kullanımdan kaynaklı olarak çeşitli lekelere maruz kalır. Öyle ki, birçoğumuz mobilyalarımızın üzerinde yanık, tükenmez kalem, boya ve aseton lekeleri ile sık sık karşılaşabiliriz. Örneğin herhangi bir mobilyamızda aseton lekesi oluştuğunda izopropil alkol kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra en zor temizlenen mobilya çeşitlerinden birisi de beyaz mobilyalar. Bu tarz beyaz mobilyaların temizliği ve lekelerinin çıkartılması için ayrı bir ihtimam göstermeniz gerekir. Eğer bu lekelere doğru yöntemler uygularsanız kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Ancak burada leke çıkarmak için kullanacağınız yöntemi temizleyeceğiniz yüzeyin cinsine göre seçmeniz gerekiyor.

Yine mobilyalarımızda meydana gelen can sıkıcı lekelerin başında ise yanık lekeleri geliyor. Ahşap yüzeylerinizde oluşan yanık lekelerine karşı yapabileceğiniz bir öneri ise yanık olan alanı ahşap boyası ile boyamak olabilir. Bir diğer zorlu temizleme alanı ise beyaz mobilyalarda oluşan lekelerin temizliği. Beyaz mobilyalarda oluşan örneğin tükenmez kalem lekesinin temizliği için asidik çözeltilerden yararlanabilirsiniz. Hatta yine mobilyalarınızda en sık oluşan su lekeleri için de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Mobilyalarınızın Kurtarıcısı Yöntemler

Beyaz deri mobilyalarınızda meydana gelen lekelenmelerde de asidik çözeltilerden yardım alabilirsiniz. Örneğin beyaz deri bir koltukta ya da başka bir mobilyada oluşan tükenmez kalem izleri için temiz bir bezi izopropil alkol veya aseton gibi alkollü bir çözeltiyle ıslatıp leke üzerindeki alanı silebilirsiniz. Su lekesi veya parmak izi gibi lekeleri ise basit bir bulaşık deterjanı ve su solüsyonuyla temizleyebiliriz. Eğer lekelenmeler beyaz lake üzerinde oluşan çizikler şeklindeyse bu durumda  da mobilya cilası uygulamanız gerekebilir. Aynı şekilde mobilyalarınızda yanık izleri varsa bu durumda oldukça ilginç bir yöntemden bahsedebiliriz. Fön makinesi ile bu izlerden kurtulabilirsiniz. Bunun için fön makinesini lekelerin üzerine tutun ve bir süre burada gezdirin. Bu şekilde lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.