Koronavirüs Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı açıklamalar. O yaş grubu Delta Varyantından daha çok etkileniyor!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Tevfik Özlü hem ülke çapındaki aşılama oranlarından hem de Delta Varyantının en çok etkilediği kesimlerden bahsetti. Bulaşma hızının daha yüksek olduğu Delta Varyantına ilişkin uyarılarda bulunan Özlü, herkesin kendisini korumaya devam etmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz! Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz!

Tam Doz Aşı Çok Önemli

delta 1

Delta varyantının bulaşma hızının çok daha fazla olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının kontrol altına alınabilmesi için toplumun yüzde 90’ından fazlasının tam doz aşılarını yaptırması gerektiğini vurguladı. Aşının önemi hakkında açıklamalar yapan Özlü, 'Sesimin ulaştığı her vatandaşa bir an önce aşılarını yaptırmalarını öneriyorum. Bu her şeyden, yasaklardan, kısıtlamalardan daha kolay. Salgın devam ettiği sürece mutlaka kendimizi korumaya devam edelim.' dedi.

Gençler Tehlikede

delta 2

Özlü, geçtiğimiz yıl Türkiye'deki vakaların daha çok 65 yaş üzerinde, kronik hastalığı olanlarda ve sağlık çalışanlarında etkili olduğunu hatırlatırken bu yıl işlerin değiştiğini de aktardı. Yeni risk grubundan bahseden Özlü bu konuda, "Bugün bu tamamen değişmiş durumda. Şu anda mevcut vakalarımızın büyük çoğunluğu gençlerden, sağlıklı, önceden kronik hastalığı olmayan kişilerden oluşuyor. Sağlık çalışanları hiç yok denecek kadar az. Bu tabii aşının etkisi. Gerek yaşlı popülasyonda gerek kronik hastalığı olanlar ve sağlık çalışanlarında aşılanma oranları oldukça yüksek. Dolayısıyla artık onları yeterince koruyabiliyoruz. Şu anda Delta varyantı da özellikle gençlerde daha sık görünüyor. Gençlerdeki aşılama oranlarının düşük olması da gençler arasında vaka sayılarının artmasına neden oldu." Şeklinde konuştu. Hatta Özlü, tedavi görenlerin birçoğunun 20-25 yaş grubundan oluştuğunu da açıklamalarına ekledi.