İşsizlik rakamlarının hızla arttığı 2022 yılında PTT tarafından 55.000 yeni personel alımı gerçekleştirileceği açıklandı. 2021’in son aylarında PTT, 2022 yılı boyunca toplamda 55.000 yeni personel alacağını açıklamıştı. Yıl boyunca farklı periyotlarda gerçekleştirilecek PTT işe alım fırsatlarından yararlanarak kamu personeli olunabiliyor. Peki PTT işe alım fırsatları neler? PTT işe alım başvurusu nasıl yapılıyor?

PTT 55.000 Personel Alımı

PTT, 2021 yılında Türkiye genelindeki tüm hizmetleri çerçevesinde belirlenen ihtiyaçlarına uygun olarak 15.000 yeni personel alımı gerçekleştirmişti. Bu büyük personel alımının ardından PTT, 2022 yılı için personel alım kapasitesini 55.000 olarak açıklamıştı. PTT tarafından yapılacağı açıklanan 55.000 personel alımı yıl genelinde tespit edilen açık pozisyonlara istinaden gerçekleştirilecek. Bu nedenle tek seferde toplu bir alım söz konusu olmayacak.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

PTT’de kariyer yapmak isteyen veya işsiz olarak, yeni bir iş imkanı araştıran herkes, gerekli şartlara uygun olmaları koşuluyla PTT’nin yıl boyunca açacağı personel alım ilanlarına başvuru yapabiliyor. PTT’nin resmi web sitesindeki “İnsan Kaynakları” sayfasında duyurulacak personel alım ilanlarına başvuru gerçekleştirilebilecek.

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT tarafından açıklanan 55.000 personel alımı, farklı pozisyonlara yönelik olarak, farklı tarihlerde gerçekleştirilecek. Bu nedenle her PTT işe alım ilanında aranan eğitim ve tecrübe başta olmak üzere tüm şartlar birbirinden tamamen farklı olabiliyor. Dolayısıyla PTT işe alım ilanı başvurusunda bulunacak kişilerin muhakkak ilan özelinde belirtilen özellikle eğitim kriterlerine uygun olup, olmadığına bakması gerekiyor. PTT işe alım şartlarına uygun olan kişiler yine ilanda belirtilen PTT işe alım tarihlerinde şahsen başvuru kanalları üzerinden iş başvurusunda bulunabilecek.

Standart kamu personeli olma şartlarına uygun olan ve yanı sıra ilana yönelik eğitim şartlarını taşıyan herkes PTT iş başvuru formunu doldurarak, başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. Bu çerçevede standart olarak kamu personeli olma şartlarına muhalif olabilecek herhangi bir duruma veya koşula sahip olan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacak.

Yapılacak PTT iş başvurusu ardından kriterlere uygun olan adaylar önce PTT sınavına daha da sonra da PTT sözlü mülakatına alınacak. Burada başarıl olan adaylar, kurum bünyesinde farklı pozisyonlarda görev alma şansına sahip olacak.