Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

2021 yılında PTT tarafından yapılan açıklamada 55.000 personel ihtiyacı olduğu, geçen 3 yıl boyunca personel alınmadığı şeklindeydi. Buna paralel olarak ihtiyaç bulunan personel açığının, KPSS şartı aranmaksızın 2022 yılı içerisinde karşılanacağı duyurulmuştu. Bu duyur ve aynı zamanda oluşan personel açığının kuruma olumsuz etkileri nedeniyle, yılbaşından bu yana merakla işe alım konusunda tarih açıklaması bekleniyor. Başvuruların ne zaman yapılacağı ve işe başlama tarihi gibi ayrıntılarla ilgili kurum tarafından herhangi bir açıklama yapılmış değil. Ancak Lise, ön lisans ve lisans düzeyinde alımlar yapılacağı ve alınacak personel sayısının 55.000 olacağı bilgisi bulunuyor. Bunun yanında hangi kadroya ne kadar personel alımı yapılacağı da açıklandı.

PTT İşe Alım Tarihi Belli Oldu mu?

PTT 55.000 personel alımı için KPSS şartının olmaması, kurumun kendi yapacağı sınav ve mülakatlarla işe alım yapacağı, memur olmak isteyenler için önemli bir fırsat oluşturdu. Bu sebeple işe alımla ilgili her türlü haber ve açıklama titizlikle inceleniyor. Merak edilen işe alım başvurularının hangi tarihte olacağı. Başvuruların Mart ayı içerisinde olmasına yönelik bir beklenti oluşmuş durumda. Ancak kurumdan henüz başvuruların ne zaman yapılacağına dair bir açıklama yapılmadı. Aynı zamanda PTT web platformu üzerinde, başvuru formu doldurularak iş başvurusu yapılabiliyor. Bu sebeple birçok kişi şimdiden bu yolla başvurularını gerçekleştiriyor.

PTT Hangi Şartlarla Kaç Kişi Alacak?

Alınacak personeller için şartlar iki ayrı sınıfa ayrılıyor. Buna göre genel şartlar ve özel şartlar bulunuyor. Genel şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 ile 35 yaş arasında olmak, Kamu haklarından yasaklı olmamak ve kasten işlenmiş bir suçtan dolayı 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak, bulunuyor. Genel şartlar arasında ayrıca, erkek personeller için askerlikle ilişiğinin bulunmaması, daha önce başka kurum ve kuruluşlardan disiplin suçu nedeniyle atılmamış olmak, bir başka kurumda mecburi hizmet zorunluluğunun olmaması ve güvenlik soruşturmasında olumlu çıkmak da bulunuyor. Genel şartları karşılayanlar, mimar, mühendis, gişe personeli, posta personeli, büro personeli gibi istihdam alanlarına göre, gerekli öğrenim şartlarını karşılıyor olmak gibi özel şartları da karşılaması gerekiyor.