İşsizlik oranlarının arttığı bu dönemde PTT’den dev personel alım müjdesi geldi. 2021’de 15.000 personel alan PTT, 2022 yılı boyunca toplamda 55.000 yeni personel alımı daha yapacağını duyurmuştu. Merakla beklenen PTT yeni personel alımları başladı. Yıl boyunca devam edecek PTT işe alımlarında hangi şartlar aranıyor? PTT iş başvurusu nasıl yapılıyor? Ve PTT’nin yeni personel alımıyla ilgili bilinmesi gereken diğer tüm detaylar haberimizde!

PTT’den 55.000 Personel Alımı

PTT, 2022 yılında 55.000 yeni personel alımı yapacağını açıklamıştı. Yıl başından bu yana binlerce yeni personel alım sürecini tamamlayan PTT, yıl sonuna kadar 55.000 personel alım hedefine ulaşmak istiyor. Bu çerçevede PTT, Türkiye genelindeki tüm kurumlarında farklı pozisyonlara istinaden tespit edilen boş kontenjanlar için personel alımları yapmaya devam ediyor. Tek seferde yapılmayan ve belirlenen ihtiyaçlara göre gerçekleştirilen PTT personel alım ilanları ise dönem dönem açılıyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

PTT Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT tarafından yayınlanan yeni personel alım ilanlarında adaylardan belirli şartlara sahip olmaları talep edilmektedir. Standart olarak memuriyet şartlarını ihtiva eden bu şartlar arasında ilk sırada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması geliyor. Bunun dışında erkek adaylar için askerlikle ilişiğinin bulunmaması şartı bulunmaktadır. Ayrıca kamu haklarından yasaklı olunmaması, PTT yazılı sınavını ve PTT sözlü mülakatı geçebilmek, 18 yaşını doldurmuş olmak ve 35 yaşını doldurmamış olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Ayrıca farklı bir kurum veya kuruluşta mecburi hizmet yükümlülüğünün olmaması ve güvenlik soruşturması ile arşiv soruşturmasından temiz olarak geçebilmesi gerekmektedir. Tüm bu şartların haricinde farklı pozisyonlar için alım gerçekleştirildiğinden ilgili pozisyona yönelik özel eğitim ve tecrübe şartlarını da taşıyor olmak gerekmektedir.

PTT Sınavı Ne Zaman?

PTT tarafından gerçekleştirilen personel alımlarına ilişkin olarak yazılı sınav ve sözlü mülakat uygulamaları bulunmaktadır. Bu aşamalarda başarılı olamayan kişiler memuriyet imkanı sağlayan PTT personeli olma şansı bulunmuyor. PTT sınavı uygulamaları ise söz konusu PTT personel alımı sürecine göre belirlenmektedir. Dolayısıyla PTT tarafından sınava ilişkin tarih bilgileri özel olarak paylaşılmaktadır.